Cyfrowe rejestratory drgań. Charakterystyka
Cyfrowe rejestratory drgań pojawiły się na początku lat 80. Są to urządzenia przeznaczone do pomiarów drgań parasejsmicznych. Służą do monitorowania drgań gruntu oraz obiektów budowlanych. Dane zarejestrowane na urządzeniu zapisywane są w kodzie binarnym i znajdują się w pamięci rejestratora. Dzięki odpowiedniemu programowi, wyniki trafiają do komputera, gdzie można poddać je dalszej analizie.
Rolą cyfrowych rejestratorów drgań jest zapisanie sygnału otrzymanego z sejsmometru, którego centralną częścią czujnika jest wahadło. Ma ono postać magnetycznego walca i jest zawieszone na dwóch centralnych sprężynach. Wahadło pracuje w środku nieruchomej cewki, a dzięki jego ruchom tworzy się siła elektromotoryczna.
Sygnał z sejsmometru, w formie analogowej, podawany jest do rejestrującej aparatury cyfrowej. Tam przechodzi przez filtry analogowe, a następnie, przetwornik analogowo-cyfrowy zamienia go w postać cyfrową (najczęściej binarną). Sygnał zostaje zapisany w pamięci elektronicznej, a forma jego zapisu, umożliwia przetwarzanie go według określonych algorytmów – wyjaśnia ekspert z firmy Emag-Serwis.
W zależności od oprogramowania rejestratora cyfrowego drgań, można go poddawać specjalistycznym analizom. Dzięki użyciu właściwego oprogramowania, można przenieść dane do komputera. Następnie mogą one być dalej przetwarzane, a wyniki interpretowane i porównywane.
Zastosowanie aparatury cyfrowej rejestrującej drgania w podziale na rodzaje
Wyróżnia się trzy rodzaje cyfrowych rejestratorów drgań. Pierwsze to rejestratory przebiegu drgań, które charakteryzują się wysoką częstotliwością próbkowania. Dzięki tej właściwości dokonują pełnego zapisu drgań w czasie, na kilku kanałach pomiarowych jednocześnie. Najczęściej stosowane są w celach badawczych dla dokładnego opisu drgań.
Kolejne to rejestratory szczytowe wartości parametrów drgań, które można zastosować w procesie monitorowania intensywności drgań. Tego typu urządzenia mogą pracować nieprzerwanie, np. przez miesiąc. Czas pracy rejestratora zależny jest od rodzaju zasilania (sieciowe, akumulatorowe), pojemności pamięci oraz ilości zdarzeń do zapisania. Rejestrator w sposób ciągły analizuje wartości mierzone i wybiera te maksymalne dla określonego interwału czasowego.
Ostatni typ to rejestratory przebiegu drgań monitorujące w sposób ciągły. Jest to aparatura łącząca dwa systemy – szczytowy i przebiegu, pozwalająca na monitorowanie drgań z jednoczesnym dokonywaniem zapisów pełnych przebiegów.