Jak stworzyć mapę do celów projektowych?
Zrealizowanie inwestycji budowlanej wiąże się z licznymi przepisami, które muszą być przestrzegane, jeśli plan ma dojść do skutku. Bez tego podjęte prace nie są zgodne z prawem. Jednym z warunków jest stworzenie mapy do celów projektowych. Czym ona właściwie jest, jak powstaje i kto za nią odpowiada? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Co to jest mapa do celów projektowych?
Przed przystąpieniem do budowy danego obiektu konieczne jest sporządzenie planów i dokumentacji, dzięki czemu cały proces zostanie przeprowadzony umiejętnie, a co najważniejsze – bezbłędnie i legalnie. Opracowanie geodezyjno-kartograficzne tego typu to jeden z podstawowych kroków niezbędnych do przygotowania projektu inwestycji oraz uzyskania pozwoleń na rozpoczęcie prac. Mapę do celów projektowych wykonuje się na bazie mapy zasadniczej, a zawiera ona między innymi informacje na temat umiejscowienia obiektów i zagospodarowania terenów wokół nich, występowania elementów podziemnych oraz okolicznych dróg. Ważny jest nie tylko sam budynek, ale również jego otoczenie. Mapa tego typu jest konieczna do wykonania projektu obiektu.
Jak powstaje mapa do celów projektowych?
Jedną z najważniejszych informacji jest to, że mapę do celów projektowych musi stworzyć uprawniony do tego geodeta. Jak już zostało wspomniane, sporządza się ją na podstawie mapy zasadniczej, a następnie nanosi się na nią dodatkowe informacje dotyczące danego obiektu. Specjalista ma za zadanie między innymi sprawdzić położenie punktów granicznych. Wykonuje on również wszystkie konieczne pomiary oraz kontroluje, czy obszar przedstawiony na mapie zgadza się ze stanem faktycznym.
Następnie dokumentacja musi zostać zaakceptowana. W tym celu przekazuje się ją do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Jeśli mapa do celów projektowych jest wykonana poprawnie, co zostanie potwierdzone przez urząd, może zostać oddana inwestorowi. Wówczas można przejść również do opłacenia pracy geodety. Warto korzystać z usług specjalistów, na przykład tych z firmy GEOMap. Doświadczenie profesjonalistów pozwoli przeprowadzić konieczne działania sprawnie i bezbłędnie. Wykwalifikowani geodeci zadbają o to, aby mapa była zgodna z aktualnym stanem rzeczywistym, a także wykonana w odpowiedniej skali (jeśli chodzi o działki budowlane, jest to 1:500). Powinni oni również zapoznać inwestora z wszelkimi informacjami oraz skrótami dotyczącymi mapy. W ten sposób można mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia budowy oraz zagospodarowania terenu wokół obiektu.