Kiedy i w jakim celu wykonuje się inwentaryzację geodezyjną?
Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza to czynność odbywająca się po zakończeniu budowy obiektu. Jej celem jest przygotowanie aktualnych danych o rozmieszczeniu przestrzennym budynków oraz innych elementów wchodzących w skład działki. Do przeprowadzenia inwentaryzacji uprawniony jest geodeta posiadający uprawnienia do wykonywania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych.
Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza — czym jest i kiedy się ją wykonuje?
Inwentaryzacja geodezyjna polega głównie na wykonywaniu pomiarów i zbieraniu danych o aktualnym rozmieszczeniu elementów wchodzących w skład działki. Wykonuje się ją przede wszystkim po zakończeniu budowy różnych obiektów. Pomiary i dane przygotowane przez geodetę pozwalają na wniesienie nowopowstałych obiektów na mapę zasadniczą. Dzięki inwentaryzacji geodezyjnej możliwe jest uaktualnienie bazy danych systemu informacyjnego dotyczącego terenu i znajdujących się na nim obiektów budowlanych.
Prace obejmują wykonanie pomiarów nowopowstałych budynków oraz:
- przyłączy wodociągowych,
- ektroenergetycznych,
- gazowych,
- kanalizacyjnych.
Wszystkie wymienione wyżej obiekty liniowe muszą być pomierzone i naniesione na mapę zasadniczą. Geodeta wykonuje pomiar przyłączy, których przebieg został uzgodniony przed budową.
Usługi inwentaryzacji geodezyjnej świadczy firma Geonivel. Pracownicy posiadają szeroki zakres uprawnień dotyczący sporządzania map, wykonywania pomiarów, przeprowadzania inwentaryzacji, scalania i rozgraniczania działek i nieruchomości oraz wytyczania granic.
Jakie pomiary wykonuje geodeta?
Uprawniony do przeprowadzania inwentaryzacji geodeta przeprowadza dwa główne rodzaje pomiarów — bieżący i końcowy. Pomiar bieżący dotyczy wszystkich obiektów, które w trakcie budowy muszą być zasypane ziemią lub zakryte, na przykład betonem. Są to tak zwane obiekty zanikające, do których zaliczają się wodociągi, kable, gazociągi i kanalizacja. Obiekty te przed zasypaniem muszą być dokładnie pomierzone i naniesione na mapę zasadniczą. Dzięki sporządzonej przez geodetę mapie inwestor może ubiegać się o wydanie dokumentów niezbędnych do odbioru budynku.
Drugim rodzajem prac podczas inwentaryzacji geodezyjnej jest pomiar końcowy. Podlegają mu nowopowstałe obiekty oraz ukształtowanie pionowe powierzchni terenu. Geodeta sporządza szkic sytuacyjny obiektów oraz mapę, których kopie przekazuje inwestorowi lub kierownikowi budowy. Po zakończeniu wszelkich prac musi także stwierdzić zgodność zainwentaryzowanych obiektów budowlanych z projektem budowlanym.