Materiał Partnera
Mapa geodezyjna - co to jest?

Mapa geodezyjna - co to jest?

Budowa domu to dość skomplikowana kwestia. Trzeba zadbać o wiele dokumentów i formalności. Obok pozwolenia na budowę, projektu i innych kwestii wymaganych przez urząd konieczne jest także posiadanie mapy geodezyjnej. Jest to dokument, który zostaje opracowany na podstawie pomiarów geodezyjnych obszarów związanych z daną inwestycją. Mogą je stworzyć jedynie uprawnieni geodeci.


Mapa zasadnicza - podstawa do stworzenia mapy geodezyjnej

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że mapy geodezyjne są tworzone na podstawie map zasadniczych, które są zasobem państwom. Są one aktualizowane przez osoby do tego uprawnione. Mapy zasadnicze zawierają elementy dotyczące:

  • ukształtowania terenu - jego wysokości i cech charakterystycznych, 
  • ewidencji gruntów - numery działek i ich granice, 
  • uzbrojenia terenu - obecne gazociągi, sieci elektroenergetyczne, ogrodzenia, wodociągi, 
  • zagospodarowanie terenu - ogrodzenia, obiekty publiczne, drzewa, ulice itd.

Takie mapy można uzyskać za opłatą w Ośrodku Dokumentacji Geodezji i Kartografii. Jest ona wykonana w salki 1:500 i 1:1000 w przypadku obszarów, które charakteryzują się dużym zagęszczeniem budynków, 1:1000 i 1:2000 w przypadku obszarów o średnim zabudowaniu, a 1:5000 dla obszarów leśnych i rolnych. 


Najważniejsze informacje o mapach geodezyjnych

Jak wspomniano wcześniej, mapa geodezyjna powstaje między innymi na podstawie mapy zasadniczej. Kiedy jednak okazuje się, że mapa zasadnicza nie jest zaktualizowana, konieczne jest skorzystanie z usług geodety. Mapa, którą on sporządzi na podstawie analizy dostępnych dokumentów i pracy w terenie jest niezbędna, aby prawidłowo stworzyć projekt architektorniczno - budowlany czy zagospodarowanie działki pod budowę nowego domu. 

Opracowanie mapy składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności geodeta musi zebrać szereg najważniejszych informacji jak np. numer działki, jej obręb ewidencyjny oraz miejsce położenia. Następnym krokiem jest dokładna analiza mapy zasadniczej i aktualizowanych danych.

Po wykonaniu aktualnej wersji mapki, aktualny dokument składa się w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartografii i należy poczekać na udostępnienie aktualnej mapy, która zawiera adnotacje "mapa do celów projektowych". Taki dokument można dołączyć do projektu działki. Warto zaznaczyć, że mapa geodezyjna powinna być wykonana w trzech egzemplarzach.


Dlaczego mapa geodezyjna jest taka ważna?

Mapa geodezyjna to niezwykle ważny dokument. Dzięki niej można mieć pewność, że dany budynek został wybudowany zgodnie z obowiązującym prawem. Dlatego, przymierzając się do poszukiwań specjalisty, który prawidłowo wykona mapkę geodezyjną, warto skorzystać z porad znajomych lub inwestorów, aby wybrać najwyżej klasy specjalistów. Nie warto kierować się cena, a także nie warto powierzać tak odpowiedzialnego zajęcia przypadkowemu geodecie. Przygotowanie odpowiedniej mapy geodezyjnej to zwykle koszt od kilkuset złotych do nawet powyżej tysiąca. Wszystko zależy od regionu Polski i od standardów geodetów. 

Kategorie
Warto przeczytać
Domy energooszczędne – inwestycja na przyszłość?
Rozwiązania ekologiczne są coraz bardziej popularne – także w budownictwie. Dom energooszczędny produkuje mniej szkodliwych substancji, pozwala na oszczędną gospodarkę wodną i może wykorzystywać energię odnawialną –...
Jakie pomiary wykonuje geodeta pod budowę domu?
Budowa własnego domu wymaga wielu czynności przygotowawczych, począwszy od zakupu działki i materiałów budowlanych, a skończywszy na uzyskaniu zezwoleń. Do tych ostatnich niezbędne jest wykonanie planu w celach...
Dlaczego należy zabezpieczyć skarpy przed osuwaniem?
Odpowiednie zabezpieczenie skarp jest istotne zarówno przy wykonywaniu nasypów, jak nasypy pod drogi, jak i przy wykonywaniu wykopów. Już na etapie projektowania konstrukcji i prac należy to wziąć pod uwagę. Jakie...
Znajdź geodetów
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas