Artykuł sponsorowany
Pomiary geodezyjne do podziału nieruchomości krok po kroku

Pomiary geodezyjne do podziału nieruchomości krok po kroku

Dzięki podziałom nieruchomości można lepiej zagospodarować teren i czerpać z niego więcej korzyści. Dzielenie działek to dość skomplikowana procedura, która obejmuje zarówno prace geodezyjne, jak i czynności prawne. Co trzeba wiedzieć o dzieleniu gruntów i jak przebiega ono krok po kroku? Oto wszystko, co powinny wiedzieć osoby, które rozważają podzielenie działki na mniejsze.

Od wniosku do opinii

Aby przeprowadzić podział działki, należy złożyć wniosek w tej sprawie. Wnioskodawcą może być właściciel, współwłaściciel lub użytkownik wieczysty gruntu. Do złożenia wniosku potrzebny jest wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Uzyskuje się go w urzędzie miasta lub gminy.

Informacje, jakich dostarcza MPZP, są konieczne do stworzenia wstępnego projektu podziału działki – mówi specjalista z firmy Geomap, która specjalizuje się w pracach geodezyjnych i kartografii. – Wniosek oraz wstępny projekt składa się w urzędzie. Tam dokumenty są analizowane pod kątem formalności i spełniania warunków MPZP. Jeżeli opinia jest pozytywna, do dzieła wkracza geodeta.

Rola geodety w podziale nieruchomości

Choć powyższe czynności można przeprowadzić samemu, najczęściej one także zlecane są geodecie. Jednak jego najważniejszym zadaniem jest wytyczenie nowych granic działek, a następnie przekazanie projektu do wglądu wszystkim, którzy muszą wyrazić zgodę na taki układ nieruchomości, czyli właścicielowi dzielonego gruntu oraz właścicielom sąsiednich posesji. Jeżeli nikt nie zgłasza sprzeciwu, przygotowywany jest protokół z przyjęcia granic.

Następny tworzony dokument to projekt zasadniczy. Uwzględnia on informacje zarówno o dzielonej działce, jak i planowanych rezultatach podziału. Zaznacza się na nim nowe granice oraz oznaczenia gruntów. Projekt zasadniczy, podobnie jak wstępny, także musi być zaakceptowany przez urząd.

Jeżeli w poprzednim etapie urząd zaaprobował projekt, geodeta przystępuje do prac terenowych – wytycza granice, oznacza je i utrwala już nie na mapie, a bezpośrednio na gruncie. Mogą temu służyć np. kamienie graniczne lub słupki. Prace te kończy protokół, w którym opisane są podjęte działania.

Zamknięcie procedury następuje w chwili, kiedy właściciel działki odbiera z urzędu kompletną dokumentację. W jej skład wchodzą: prawomocna decyzja urzędu, spis zmian gruntowych opracowany przez geodetę  oraz załącznik w postaci mapy podziału. Na tej podstawie można się ubiegać o nowy wpis w księdze wieczystej, w którym odnotowane zostaną wszystkie zmiany.  

Kategorie
Warto przeczytać
Czym kierować się przy wyborze geodety?
Budujesz dom, sprzedajesz lub dzielisz działkę? Do wykonania inwestycji lub dopełnienia wszystkich formalności niezbędny jest geodeta, który wykona pomiary i sporządzi plany do dokumentacji urzędowej. Wybierając geodetę...
Jak obliczyć stateczność skarpy?
Ocena nośności i stabilności terenu są jednymi z kluczowych zagadnień przy projektowaniu nowych inwestycji oraz prowadzeniu prac remontowych i modernizacyjnych istniejących obiektów. Zagrożenie powstawaniem osuwisk może...
Podział nieruchomości – etapy i wybór wykonawcy
Posiadanie działki budowlanej, rekreacyjnej, uprawnej wiąże się z możliwością jej podziału, niezbędnego na przykład do przekazania jej dwójce dzieci lub sprzedaży części gruntu. Taki podział związany jest z...
Znajdź geodetów
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas