Rodzaje badań geotechnicznych
Zadaniem badań geotechnicznych jest stworzenie szczegółowej oceny wodno-gruntowej warunków, które mają miejsce na wybranych terenach inwestycyjnych. Sprawia to, że możliwa jest obiektywna ocena zagęszczeń gruntu i ich przepuszczalności oraz dokładne określenie waha wód gruntowych. Na podstawie tych badań możliwe jest dalsze planowanie zagospodarowywania wybranych gruntów pod później prace budowlane. Na ich podstawie można dobrać również odpowiednie materiały, które posłużą do budowy danego obiektu.
Jakie są rodzaje badań geotechnicznych?
Warto sobie na początek odpowiedzieć na pytanie: czym właściwie są badania geotechniczne? Jest to pomiar gruntu, którego wykonanie jest niezbędne przed rozpoczęciem prac związanych z daną inwestycją. W ten sposób możliwe jest uzyskanie dokładnych parametrów podłoża, na którym w przyszłości wybudowany zostanie obiekt. Jest to niezwykle ważne dla zachowania bezpieczeństwa.
Najczęściej można wskazać pięć rodzajów badań geotechnicznych. Najbardziej podstawowymi z nich są odwierty. Przeprowadza się je poprzez nawiercaniu powierzchni danej działki. W wyniku prac pobierane zostają próbki gruntu z różnych głębokości, co umożliwia przeprowadzenie analizy właściwości danego terenu.
W przypadku, gdy działka składa się w dużej mierze z gleb sypkich, wtedy bardzo często przeprowadzane jest sondowanie dynamiczne. W ten sposób można zbadać stopień zagęszczenia gruntu, co jest niezwykle ważne w późniejszych pracach budowlanych np. przy tworzeniu fundamentów.
Innym rodzaje sondowanie jest sondowanie statyczne. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne sondy, które zbierają informacje dotyczące właściwości wytrzymałościowych gleby. Często prowadzi się również próbne obciążanie gruntów, co pozwala na dokonanie kompleksowej oceny nośności i sztywności danego podłoża.
Prowadzaniem badań geotechnicznych zajmują się takie firmy jak NOVOTECH.
Czy warto prowadzić badania geotechniczne?
Badania geotechniczne nie są wymagane prawnie, jednakże decyduje się na nie większość inwestorów, która planuje rozpocząć prace na danym terenie. Jest to związane ze znacznym zwiększeniem wydajności prac. Jeśli posiadamy dokładne informacje o danym terenie oraz znamy jego właściwości wodno-gruntowe, wtedy znacznie łatwiej jest przygotować projekty obiektów, które będą miały zostać na nim wybudowane.
Tym sposobem można znacznie przyśpieszyć prace związane z prowadzeniem instalacji na danej działce oraz przygotowaniem fundamentów pod konkretny budynek.