Materiał Partnera
Rozgraniczanie nieruchomości z firmą geodezyjną Geoformat

Rozgraniczanie nieruchomości z firmą geodezyjną Geoformat

Usługi geodezyjne są wymagane w wielu różnych sytuacjach, nie tylko w trakcie budowy obiektu mieszkalnego lub budynku o innym charakterze. Geodeci zajmują się także przygotowywaniem różnego rodzaju map (np. mapa do celów projektowych), a także rozgraniczaniem nieruchomości. Usługi tego typu oferuje m.in. firma Geoformat. Zobacz, na czym dokładnie polegają usługi rozgraniczania nieruchomości i jakie czynności w tym zakresie wykonuje geodeta.

Czym jest rozgraniczanie nieruchomości?

Rozgraniczanie nieruchomości to jedna z podstawowych usług oferowanych przez firmy geodezyjne. Takimi czynnościami zajmują się m.in. specjaliści z firmy Geoformat. Procedura ta ma na celu ustalenie przebiegu granicy nieruchomości, a także określenie miejsca, gdzie znajdują się punkty i linie graniczne. Ponadto rozgraniczanie obejmuje utrwalenie wspomnianych wcześniej punktów za pomocą znaków granicznych i wykonaniem stosownej dokumentacji. Dokumentacja związana z rozgraniczeniem nieruchomości podlega włączeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jak informuje geodeta z firmy Geoformat Usługi geodezyjne z Warszawy, rozgraniczaniu mogą podlegać wszystkie lub tylko poszczególne granice danej nieruchomości.

Rozgraniczaniem zajmuje się wójt lub burmistrz, prezydent miasta itp. i sąd. Zadaniem tych pierwszych jest przeprowadzenie rozgraniczenia nieruchomości z urzędu albo na wniosek stron (właścicieli nieruchomości). Warto w tym miejscu dodać, że postanowieniu o wszczęciu postępowania o rozgraniczenie działki nie służy zażalenie. To oznacza, że każdy właściciel działki sąsiadującej ma obowiązek współpracowania w trakcie rozgraniczania nieruchomości.

Czynności geodezyjne w ramach rozgraniczania nieruchomości

Ustalenie przebiegu granic to zadanie dla geodety, który został ustalony przez wójta lub inną upoważnioną do tego osobę. Aby ustalić przebieg granic, geodeta musi wziąć pod uwagę ślady graniczne. Niezbędne mogą okazać się także informacje zamieszczone na mapie i innych dokumentach. Geodeci z firmy Geoformat zwracają też uwagę na punkty osnowy pomiarowej. Gdy w ten sposób nadal nie można przeprowadzić rozgraniczenia, ponieważ np. informacje są sprzeczne, geodeta wyznacza przebieg granic między terenami zgodnie z oświadczeniem stron, pod warunkiem, że pozostałe strony nie kwestionują przebiegu granic.

Jeśli przebieg linii granicznych wywoła spór, wówczas zadaniem geodety jest nakłonienie stron do zawarcia ugody. Z informacji przekazanych przez specjalistów od tego typu prac z firmy Geoformat, ugoda zawarta przed geodetą zajmującym się rozgraniczaniem nieruchomości ma moc ugody sądowej. Warto też dodać, że przed rozpoczęciem prac przez geodetę każda ze stron powinna zjawić się w określonym miejscu oraz terminie. Jeśli nie stawimy się na wezwanie geodety, a nasza nieobecność nie zostanie usprawiedliwiona, wtedy prace geodezyjne rozpoczną się bez nas. Gdy poinformujemy o przyczynach naszej nieobecności, to geodeta wstrzyma prace, aczkolwiek sytuacja ta nie może trwać dłużej niż miesiąc.

Opracowanie:
Warszawa, Prawnicza 67
tel. 601 620 056
Kategorie
Warto przeczytać
Jak stworzyć mapę do celów projektowych?
Zrealizowanie inwestycji budowlanej wiąże się z licznymi przepisami, które muszą być przestrzegane, jeśli plan ma dojść do skutku. Bez tego podjęte prace nie są zgodne z prawem. Jednym z warunków jest stworzenie mapy do...
Jak wygląda współpraca z geodetą?
Bez geodety postawienie domu jest niemożliwe. Warto sprawdzić, w czym dokładnie taka osoba może nam pomóc. Wykonanie budowy jest skomplikowane. Warto zadbać o każdy szczegół, aby nie popełnić błędu. Dowiedz się, co robi...
Co warto wiedzieć o geodezyjnej obsłudze inwestycji?
Większość inwestycji budowlanych dotyczących działek wymaga tak zwanej obsługi geodezyjnej inwestycji, czyli wszelkich przedsięwzięć geodezyjnych realizowanych podczas wszelkiego rodzaju inwestycjach budowlanych...
Znajdź geodetów
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas