W jakiej sytuacji powinniśmy skorzystać z usług geodezyjno-kartograficznych?
Usługi geodezyjne są nam niezbędne w wielu różnych sytuacjach. Głównie wiąże się to oczywiście z inwestycjami budowlanymi, jednakże nie są to jedyne momenty, w których warto bądź też tak naprawdę powinno się skorzystać z usług sprawdzonego geodety. Zapoznając się z tą tematyką nieco bliżej, postaramy się opisać najważniejsze sytuacje, kiedy warto zwrócić się do osób bądź przedsiębiorstw oferujących usługi geodezyjno-kartograficzne.
Sporządzenie mapy do celów projektowych
Planując jakąkolwiek inwestycję budowlaną niezależnie od jej wielkości, jednym z niezbędnych do tego elementów będą niewątpliwie mapy do celów projektowych, których wykonaniem zajmują się właśnie geodeci. Jest to tak naprawdę rodzaj opracowania kartograficznego opartego na danych znajdujących się na mapie zasadniczej, a jej treść powinna obejmować także usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody, a także określone przez projektanta lub inwestora inne szczegóły terenowe i informacje ( np. linie rozgraniczające tereny o rożnym przeznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego). Dodajmy, iż mapa do celów projektowych jest wymagana przy staraniu się o pozwolenie na budowę i sporządza się ją głównie w skali 1:500, ale dopuszcza się inne skale w zależności od rodzaju i wielkości zamierzenia budowlanego.
Tyczenie obiektów budowlanych oraz ich inwentaryzacja powykonawcza
Kolejną sytuacją, w której niezbędna będzie nam pomoc związana z usługami geodezyjno-kartograficznymi, które są oferowane między innymi przez sprawdzoną firmę Geodeta s.c. z Puław jest tyczenie budynków oraz późniejsze wykonanie inwentaryzacji powykonawczej. Tyczenie budynków i innych obiektów budowlanych to proces polegający na przeniesieniu na grunt usytuowania tych obiektów przez projektantów na planach zagospodarowania nieruchomości i w projektach budowlanych. Geodezyjne inwentaryzacje powykonawcze to z kolei prace odbywające się praktycznie przez cały czas trwania inwestycji budowlanej i polegają one na wykonywaniu pomiarów elementów naziemnych i podziemnych w trakcie trwania prac oraz po ich zakończeniu.