Materiał Partnera
W jakim celu sporządza się mapy numeryczne

W jakim celu sporządza się mapy numeryczne

Mapę numeryczną właściwie równie dobrze można by nazwać mapą cyfrową – i to samo w sobie wiele wyjaśnia. Jako rodzaj zapisu kartograficznego pojawiła się ona wraz z rozwojem technologii informatycznych, rewolucjonizując sposób przedstawiania oraz przetwarzania informacji na temat terenu. Mapy numeryczne wykorzystuje się obecnie na tak wiele różnych sposobów, że trudno sobie wręcz wyobrazić rzeczywistość ich pozbawioną.

Zasadniczo takie mapy dzielą się na dwa rodzaje: mapy rastrowe i wektorowe. Te pierwsze uzyskuje się dzięki skanowaniu tradycyjnych map „analogowych” i można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczać, że wkrótce mało kto będzie z nich korzystał. – Zajmują dużo pamięci, jeśli chodzi o ich przechowywanie, tracą na jakości podczas powiększania obrazu, a w dodatku dość trudno je aktualizować – mówi przedstawiciel firmy geodezyjnej M-Geo z Dąbrowy Górniczej.

Mapy wektorowe

Co innego mapa wektorowa, w której położenie poszczególnych punktów zapisane jest w postaci wzorów. To właśnie z tego typu map się korzysta najczęściej. Łatwo w nich zmieniać skalę, a także praktycznie natychmiast po sporządzeniu umieścić je online, gdzie może nad nimi pracować jednocześnie kilka osób. Mapę wektorową również można uzyskać poprzez digitalizację klasycznej mapy przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, często też wykorzystuje się zdjęcia lotnicze lub satelitarne. Innym sposobem stworzenia mapy cyfrowej jest przetworzenie na obraz wyników zebranych podczas geodezyjnego pomiaru terenu. Na podobnej zasadzie służy ona do wizualizacji danych zgromadzonych w Systemie Informacji Przestrzennej (Geograficznej).

Warstwy? „Tort ma warstwy. Wszyscy lubią tort!”

Jedną z największych zalet map numerycznych jest ich warstwowa struktura. Na danym terenie występują rozmaite grupy obiektów: np. drzewa, budynki, ulice. Korzystając z mapy numerycznej, możemy zobaczyć wszystkie te elementy naraz – albo też wyłączyć ogląd tych, które nas nie interesują, i skupić się tylko na tych akurat potrzebnych. Dzięki temu znacznie łatwiej odszukać niezbędne informacje.

Technologia ta znalazła zastosowanie chociażby w planowaniu przestrzennym, zarządzaniu zasobami leśnymi i wszędzie tam, gdzie toczą się dotyczące wybranego obszaru procesy decyzyjne. Używa się jej także na co dzień, np. wyszukując połączenia w komunikacji miejskiej czy korzystając z samochodowego systemu nawigacji.

Kategorie
Warto przeczytać
Rozgraniczenie spornych nieruchomości gruntowych z firmą Malmar
Granice działki nieraz bywają przyczyną sąsiedzkich sporów. Gdy nie da się ich jednoznacznie określić, warto złożyć wniosek o rozgraniczenie nieruchomości, który pozwala ustalić, jak daleko sięga prawo własności....
Jakie usługi świadczy geodeta?
Geodeta to specjalista, który oferuje czynności geodezyjne wykonywane przy realizacji wszelkiego rodzaju inwestycji budownictwa ogólnego, przemysłowego, komunikacji i innych urządzeń inżynieryjnych. Zakres usług geodety...
Niezbędne wyposażenie geodety – poznaj je!
Nadajniki GPS, urządzenia do pomiaru, odpowiedni ubiór to tylko kilka przykładów niezbędnego wyposażenia geodety. Każde profesjonalne biuro geodezyjne musi zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt geodezyjny, dzięki ...
Znajdź geodetów