Materiał Partnera
Jak prawidłowo dbać o soczewki kontaktowe?

Jak prawidłowo dbać o soczewki kontaktowe?

Jeśli miałeś już okazję korzystać z soczewek kontaktowych, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak świetną są alternatywą dla okularów. Jeżeli natomiast dopiero planujesz je wypróbować, to pewnie od razu się w nich zakochasz. By jednak móc się cieszyć komfortem ich noszenia, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. W tym artykule damy Ci kilka wskazówek, jak to właściwie robić, czyli w jaki sposób dbać o soczewki kontaktowe.

Dlaczego odpowiednia dbałość o soczewki kontaktowe jest ważna?

Na początek wyjaśnimy Ci, dlaczego umiejętna pielęgnacja soczewek kontaktowych ma tak duże znaczenie, jak sugerujemy. Jeżeli zaniedbasz tę kwestię, to wiedz, że może się to wiązać nie tylko z pewnym dyskomfortem podczas korzystania z soczewek, ale i bezpośrednim narażeniem swojego zdrowia. Co jest tego przyczyną? Niewyczyszczone albo źle umyte soczewki kontaktowe mają na swojej powierzchni osady białkowe i tłuszczowe, które mogą być pożywką dla bakterii – czyli potencjalnego czynnika infekcji i stanów zapalnych.

Odpowiednia dbałość o soczewki kontaktowe oznacza nie tylko ich regularne czyszczenie, ale i stosowanie właściwie dobranych preparatów, które pozwalają na skuteczne pozbycie się z ich powierzchni niebezpiecznych dla oczu osadów lipidowo-białkowych. Pamiętaj o tym, by do mycia soczewek kontaktowych nigdy nie używać wody. Choć wiele osób uważa to za słuszne,  stanowi istotne zagrożenie dla człowieka: w wodzie znajdują się zanieczyszczenia, które mogą osiąść na soczewkach i spowodować zakażenie oczu.

Jak krok po kroku wyczyścić soczewki kontaktowe?

Jeżeli dopiero planujesz wypróbować soczewki kontaktowe, pamiętaj o tym, by udać się do okulisty bądź optometrysty, który oceni, jakie są Twoje indywidualne potrzeby i preferencje wobec soczewek kontaktowych – między innymi z zakresu rozmiaru soczewki oraz promienia krzywizny, a także podpowie Ci, jak je czyścić. Badanie z tym związane jest wykonywane między innymi w Centrum Okulistyczno-Optycznym Macula w Piekarach Śląskich.

Przystępując do czyszczenia soczewek kontaktowych, zawsze należy mieć czyste i suche dłonie. Po ich zdjęciu z oka trzeba położyć je (pojedynczo) na dłoni, nanieść kilka kropli płynu pielęgnacyjnego, a następnie delikatnie pocierać ich powierzchnie – przez ok. 10 sekund z każdej strony. Na koniec można je wypłukać płynem i włożyć do uprzednio wyczyszczonego (również tym samym płynem) pojemnika. Rób tak po każdym ich użyciu – jeśli korzystasz z soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych: jednodniowe soczewki nie wymagają czyszczenia.

Kategorie
Warto przeczytać
Czy można pływać w soczewkach?
Jeżeli masz poważną wadę wzroku, wizyta na basenie może okazać się problematyczne. Należy stanąć przed wyborem – okulary czy soczewki? Okulary na basenie mogą przeszkadzać i być niewygodne. Z soczewkami często mamy...
Jak wybrać dla siebie najlepsze okulary?
Prawie połowa społeczeństwa ma wadę wzroku. Aby ją korygować, a tym samym zapewnić sobie komfort widzenia, niezbędne są soczewki kontaktowe lub okulary. Wybór oprawek może przyprawić o zawrót głowy – w salonach...
Jak dobrać oprawki okularów?
Marzysz o oprawkach, w których będziesz wyglądać idealnie? Dobór odpowiednich opraw nie jest łatwy. Dobrze dopasowane okulary powinny podkreślać zalety i ukryć mankamenty. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze oprawki?...
Znajdź optyków
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas