Materiał Partnera
Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe?

Jak prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet i ułatwiają codzienne funkcjonowanie, nic więc dziwnego, że na ich noszenie decyduje się coraz więcej osób. By jednak nie narazić się na dyskomfort i powikłania zdrowotne spowodowane ich noszeniem czy źle dobranymi „kontaktami”, trzeba rozważnie podejść do ich wyboru i przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Jakich? Zapraszamy do lektury!

Badanie wzroku i konsultacja u okulisty 

Zacznijmy od tego, by pod żadnym pozorem nie dobierać soczewek kontaktowych na własną rękę. Pierwszym krokiem jest zawsze wizyta u lekarza okulisty lub w salonie optycznym, w którym optometrysta dokładnie zbada ostrość wzroku i dobierze korekcję, a okulista zbada stan zdrowia oczu. Dotyczy to zarówno osób, które od dawna noszą okulary, jak i tych, które do tej pory nie miały problemów z widzeniem. Specjaliści nie tylko dokładnie określą wadę wzroku, ale również ocenią stan powierzchni oka, by zaproponować najbardziej odpowiednie do danego pacjenta soczewki kontaktowe.

Podstawowe rodzaje szkieł kontaktowych to soczewki sferyczne, przeznaczone do korekcji krótko- i dalekowzroczności, toryczne – do korekcji astygmatyzmu – oraz progresywne, czyli wieloogniskowe, stosowane przy starczowzroczności. Przy doborze należy zwrócić uwagę na ich średnicę i promień krzywizny decydujące o dopasowaniu do oka.

Warto wiedzieć, że nie każdy może nosić soczewki. Do przeciwwskazań należą nieprawidłowości powierzchni oka oraz schodzenia je powodujące, np. alergie, zaburzenia hormonalne, obniżona odporność, cukrzyca czy zespół suchego oka. Wszystkie wątpliwości w tym zakresie rozwieje rozmowa z okulistą.

Rodzaj soczewek a styl życia 

Typ soczewek należy dobrać do stylu życia. W sprzedaży dostępne są:

  • soczewki jednodniowe – jednorazowego użytku;
  • soczewki dwutygodniowe;
  • soczewki miesięczne;
  • soczewki roczne.

Soczewki wielorazowego użytku posłużą dłużej i pozwolą zaoszczędzić, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji! Trzeba je czyścić i dezynfekować przeznaczonymi do tego płynami i przechowywać w specjalnym szczelnym pojemniku. Jednak ze względu na zwiększone ryzyko infekcji czy powikłań rogówkowych zalecamy przede wszystkim soczewki jednodniowe!

Co dalej? Kontrola i pielęgnacja soczewek kontaktowych 

Po tygodniu lub dwóch od pierwszej wizyty i dobrania soczewek należy udać się do gabinetu na kontrolę. Wówczas specjalista oceni, czy szkła kontaktowe zostały dobrze dobrane – jeśli nie, zaproponuje inne. Jeśli tak, wypisze receptę na kolejne. Osoby noszące soczewki powinny regularnie badać wzrok, by w razie np. pogłębienia się wady wzroku zmieniać je odpowiednio do potrzeb – tłumaczy specjalista z Centrum Leczenia Chorób Oczu Pryzmat w Gliwicach i Rybniku.

Zakładanie soczewek i ich pielęgnacja nie jest trudna, ale wymaga pewnej wprawy. Warto zapytać specjalisty, jak robić to poprawnie i przećwiczyć wkładanie pod jego okiem. Elementem codziennej rutyny staje się również ich dezynfekcja oraz dbanie o odpowiednie nawilżenie oka poprzez użycie kropli. Trzeba również pamiętać o regularnej wymianie soczewek na nowe zgodnie z zaleceniami producenta. Wszystko po to, by uniknąć zakażenia i zadbać o komfort swoich oczu.

Kategorie
Warto przeczytać
Optyk Oczytanie M. Skok — Czym są i dlaczego warto używać okularów typu Clip On?
Jednak co mają zrobić ci, którzy mają stwierdzoną wadę wzroku, noszą szkła korekcyjne i potrzebują podobnie jak inni ludzie zadbać o oczy w trakcie przebywania na świeżym powietrzu? W salonach optycznych takich jak ten...
Jak komputer wpływa na wzrok dziecka?
 Obecnie wielu rodziców zastanawia się, jak korzystanie z komputera wpływa na wzrok dzieci. Dzieje się tak dlatego, że komputer stał się jednym z głównych narzędzi do nauki. Pozyskiwanie wiedzy przez Internet powoduje...
Okulary dwuogniskowe czy progresywne?
Zaczynasz mieć problemy ze wzrokiem i musisz zdecydować się na okulary? Wraz z wiekiem elastyczność soczewki pogarsza się, dlatego pojawiają się kłopoty z ostrym widzeniem zarówno dali, jak i bliży. Jeśli nie chcesz...
Znajdź optyków
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas