Jak wybrać dla siebie najlepsze okulary?
Prawie połowa społeczeństwa ma wadę wzroku. Aby ją korygować, a tym samym zapewnić sobie komfort widzenia, niezbędne są soczewki kontaktowe lub okulary. Wybór oprawek może przyprawić o zawrót głowy – w salonach optycznych znajdziemy ich całkiem sporo. Jak wybrać najlepsze okulary dla siebie? Przedstawiamy porady i wskazówki, dzięki którym wybór oprawek i szkieł będzie zdecydowanie łatwiejszy.
Określ swój kształt twarzy
Aby dobrać oprawki, które podkreślą nasze atuty, dobrze jest określić swój kształt twarzy. Możemy spróbować na własną rękę, dokładnie przyglądając się proporcjom twarzy w lustrze lub poprosić o pomoc specjalistę w salonie optycznym. Wówczas będzie nam łatwiej poszukiwać oprawek, które będą miały odpowiedni kształt.
Ogólna zasada jest taka, że w przypadku okrągłych lub owalnych twarzy, dobrze jest zdecydować się na oprawki nieco kanciaste i prostokątne. Jeżeli nasza twarz cechuje się ostrymi rysami, jej złagodzenie będzie możliwe z pomocą oprawek o obłych, miękkich kształtach.
Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku okulary nie powinny być szersze niż maksymalna szerokość naszej twarzy. Najlepiej, jeśli ich szerokość będzie idealnie dopasowana – nie tylko dla lepszego wyglądu, ale równie wygody. Tu pomoże nam optyk, który zaproponuje oprawki idealnie dopasowane szerokością. Wówczas pozostanie nam jedynie wybranie wśród zaproponowanych modeli.
Twarz okrągła, trójkątna, a może prostokątna?
Jeśli już wiemy, jaki kształt ma nasza twarz, czas przejść do konkretnych propozycji. Twarz okrągłą doskonale uzupełnią oprawki w kształcie prostokąta, lekko zwężające się ku dołowi. Sprawią, że twarz optycznie się wyszczupli oraz wydłuży.
Jeżeli mamy ostrzejsze rysy twarzy i przypomina ona bardziej kwadrat, doskonale będą pasowały do nas okulary zaokrąglone, nie całkiem okrągłe, a przypominające trapez o miękkich obłych liniach. Równie dobrze będą prezentowały się okulary nieco skośne, tzw. kocie. Okrągłe oprawki sprawdzą się w przypadku twarzy trójkątnych lub podłużnych, przypominających prostokąt.
A jeżeli nasza twarz przypomina owal o idealnych proporcjach długości do szerokości, możemy wybierać praktycznie wśród wszystkich modeli – choć najlepiej sprawdzą się modele w kształcie prostokąta lub nieco zaokrąglone.
Plastikowe, czy metalowe?
Wśród oprawek okularowych znajdziemy takie wykonane z plastiku lub metalu. Jakie wybrać?
Tu już wszystko zależy od naszego gustu – dodaje specjalista z salonów optycznych AK Optyk, którego sklepy znajdziemy w Drawsku Pomorskim, Goleniowe i Chociwlu. – Zwykle oprawki plastikowe są grubsze i bardziej widoczne na twarzy. Występują w neutralnych kolorach, jednak znajdziemy również takie bardziej szalone, nawet dwukolorowe (np. z innym kolorem nauszników). Plastikowe oprawki zawsze będą rzucały się bardziej w oczy – dlatego jeśli chcemy, aby okulary były widoczną częścią naszej stylizacji, wybierzmy grubsze oprawki plastikowe.
A w sytuacji, kiedy zależy nam na tym, aby oprawki były jak najmniej widoczne, zdecydujmy się na cienkie metalowe, a nawet takie bezramkowe. Tu również znajdziemy szeroki wybór kolorów, choć zwykle bardziej stonowanych, ze względu na znacznie cieńszą ramkę. Modele metalowe to również okulary w kolorze złota lub srebra, które będą mogły uzupełnić biżuterię, którą nosimy na co dzień.
Wybór koloru oprawek
Jaki kolor oprawek wybrać? Idealne byłyby zgodne z naszym typem urody, jednak najprościej wybrać po prostu takie... które się nam podobają. Dobrze, jeśli będą w kolorze pasującym do naszego codziennego stroju, a jeśli jest on stonowany, możemy postawić na wyraźny odcień oprawek. To zależy również od tego, jak profesjonalnie musimy wyglądać na co dzień: krwistoczerwone oprawki będą rzucały się w oczy, a jednocześnie niezbyt pasowały do bardzo formalnego stroju.
Osoby o wyrazistym i ciemnym kolorze włosów mogą zdecydować się na bardziej zdecydowanie kolory, które nie przytłumią ich urody: fiolety, czerwienie. Blondynki o jasnej karnacji powinny zdecydować się na oprawki jasne: złote lub srebrne, ewentualnie transparentne lub pastelowe.
Dobrze jest również określić, czy lepiej nam w złocie, czy srebrze i jaką biżuterię preferujemy. Jeśli złotą, oprawki powinny być w ciepłej tonacji, np. brązowe, miedziane. Kiedy zdecydowanie lepiej czujemy się w srebrze, zdecydujmy się na chłodne kolory niebieskiego. Najlepiej po prostu założyć wybrane okulary i zobaczyć, jak się w nich prezentujemy oraz czy po prostu nam się podobają – w końcu to przede wszystkim my mamy się w nich dobrze czuć.
A co ze szkłami?
Okulary to nie tylko oprawki, ale również szkła. Tu również mamy w czym wybierać. W przypadku dużej wady wzroku możemy zdecydować się na szkła cieńsze, które zdecydowanie lepiej będą prezentowały się w oprawkach. Kiedy zależy nam na wyjątkowej wytrzymałości, szkła można pokryć specjalną powłoką utwardzającą. Soczewki, które zaciemniają się pod wpływem światła słonecznego, to fotochromy – idealne rozwiązanie, jeśli nosimy okulary na co dzień i nie chcemy dodatkowo inwestować w okulary przeciwsłoneczne z korekcją wady wzroku.
Osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem lub za kierownicą samochodu, powinny zdecydować się na powłokę antyrefleksową lub z filtrem światła niebieskiego. Dzięki temu wyeliminowane zostaną niepożądane zjawiska, które prowadzą do zmęczenia wzroku.
Oczywiście pamiętajmy, że w wyborze każdorazowo pomoże nam specjalista w salonie optycznym. Dlatego jeśli nadal nie wiemy jak wybrać najlepsze okulary dla siebie, skonsultujmy się z optykiem – z pewnością doradzi nam okulary najlepiej dopasowane do naszego wyglądu oraz stylu życia.