Jakie metody stosuje się przy badaniu wzroku?
Badanie wzroku jest ważnym elementem profilaktyki chorób oczu i pozwala wykryć rozmaite wady. W gabinecie okulistycznym warto więc pojawiać się regularnie, a nie tylko w przypadku problemów z oczami. Nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają w sposób szybki, bezbolesny i komfortowy rozpoznać cały szereg zaburzeń widzenia. Które z nich wykorzystuje się najczęściej?
Podstawowe badanie okulistyczne
Wybierając się do okulisty, możemy spodziewać się kilku podstawowych badań przesiewowych, które są przeprowadzane w zasadzie zawsze i pozwalają ocenić ogólny stan oczu. Należą do nich:
- komputerowe badanie wzroku – wykonywane również przez optyków; umożliwia zbadanie oczu z wykorzystaniem promieni podczerwonych i wykrycie ewentualnych wad refrakcji, np. krótkowzroczności, nadwzroczności czy astygmatyzmu;
- badanie ostrości wzroku – pacjent jest proszony o odczytanie liter lub rozpoznanie kształtów o różnej wielkości umieszczonych na tablicy Snellena w dziesięciu rzędach. Obecnie używa się również rzutników optotypów, pozwalających na wyświetlanie i zmianę rozmiaru dowolnych symbolów;
- badanie ciśnienia wewnątrz oka – wykonywane za pomocą tonometru, który wyrzuca powietrze pod odpowiednim ciśnieniem w kierunku rogówki oka. To badanie pozwala wykryć m.in. jaskrę i nadciśnienie oczne;
- badanie dna oka – lampa szczelinowa umożliwia okuliście obejrzenie dna oka po uprzednim zakropieniu go preparatem z atropiną (w celu rozszerzenia źrenicy). W ten sposób można zauważyć wady i choroby oczu, jak również innych narządów i układów, na przykład miażdżycę lub nadciśnienie tętnicze.
Kompleksowe badanie wzroku umożliwia dokładną ocenę narządu wzroku i podjęcie odpowiedniego leczenia lub dobór optymalnych szkieł czy soczewek korekcyjnych. Nie warto go odkładać, bo wczesne wykrycie wad wzroku może powstrzymać ich dalszy rozwój.
Skan optyczny oka
Profesjonalny skan optyczny oka skanerem DNEye jest metodą badania wykorzystującą najnowsze zdobycze nauki i techniki. To nowoczesne urządzenie pozwala ocenić stan oka z najwyższą precyzją, ponieważ mierzy parametry oka w tysiącu punktach. Dzięki temu wykrywa nie tylko podstawowe wady wzroku, ale również bardziej złożone zaburzenia widzenia, na przykład gorszy kontrast czy słabsze widzenie w ciemności.
Badanie skanerem optycznym można przeprowadzić np. w gabinecie okulistyczno-optometrycznym Bloch Optyk w Poznaniu, a w jego efekcie stworzyć spersonalizowane soczewki okularowe, które idealnie odpowiadają na potrzeby pacjenta i zdecydowanie podnoszą jakość widzenia.