Jakie są najczęstsze wady wzroku i w jaki sposób się je koryguje?
Problemy ze wzrokiem są prawdziwą plagą w XXI wieku, gdyż coraz więcej osób skarży się na pogarszające widzenie lub inne dolegliwości związane z oczami. Żeby skutecznie korygować problem, ważne jest odpowiednio wczesne jego wykrycie i wdrożenie właściwego leczenia. Na czym polegają najczęściej spotykane wady wzroku, które powinny zmusić Cię do pierwszej wizyty u optyka?
Najczęstsze wady wzroku
W większości przypadków są diagnozowane trzy podstawowe wady, które niekiedy łączą się ze sobą. Zaliczamy do nich:
- Krótkowzroczność – powodem jej powstawania jest wydłużanie się gałki ocznej, w wyniku czego obraz zamiast na siatkówce jest ogniskowany przed nią. Osoby cierpiące na tę wadę zwykle doskonale widzą przedmioty położone blisko, natomiast te w oddali ulegają rozmazaniu. Do korekcji krótkowzroczności są stosowane szkła o minusowych wartościach. Wada ta ma tendencję do znacznego pogarszania się, szczególnie w okresie dojrzewania oraz ciąży.
- Dalekowzroczność – jest wadą dziedziczoną i pogarsza się z wiekiem. W przeciwieństwie do krótkowidzów, osoby cierpiące na tę wadę nie są w stanie wyraźnie dostrzec przedmiotów, które znajdują się w bardzo bliskim położeniu. Do jej korygowania używa się szkieł o wartościach dodatnich.
- Astygmatyzm – wada ta dotyczy niesymetryczności rogówki oka. Astygmatycy mają problem z wyraźnym widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Do jego korekcji używa się specjalnych szkieł cylindrycznych. Test na astygmatyzm można przeprowadzić samodzielnie, patrząc na dwa skrzyżowane palce, wyciągniętej przed siebie dłoni. Jeśli ostro jest widziany tylko jeden z nich, oznacza to, że powinieneś niezwłocznie udać się na wizytę do optyka, w celu szczegółowej analizy wady oraz dopasowania sposobu jej korygowania.
Czy masz alternatywę dla okularów?
Kiedy już zdecydujesz się na badanie u optyka, najpierw musisz wybrać salon. Warto udać się do najbardziej polecanego miejsca w Twoim mieście, np. dobrym gabinetem w Brzeszczach jest OPTYMED. Okulary są pierwszym zaleceniem, jakie wyda Ci optyk. Wiele osób jednak za nimi nie przepada i szuka innego rozwiązania. Najpopularniejszą alternatywą dla okularów są soczewki kontaktowe. Żeby móc je nosić konieczne jest wykonanie badań u okulisty, gdyż nie dla wszystkich będą one odpowiednie. Oprócz soczewek istnieje również możliwość laserowej korekcji, wieloma różnymi metodami. Jest to jednak bardzo kosztowy zabieg i za jedno oko zapłacisz nawet kilka tysięcy – w zależności od rodzaju wady oraz metody przeprowadzenia operacji. Laserowa korekcja wzroku nie zawsze jest trwała, dlatego nim wada się ustabilizuje, warto jednak wybrać okulary oraz soczewki kontaktowe.