Materiał Partnera
Kiedy udać się na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Kiedy udać się na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Lekarz okulista jest zwykle pierwszym wyborem, w przypadku dolegliwości związanych z narządem wzroku. Również planując zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych konsultujemy to z odpowiednim specjalistą. Nie zawsze jednak musimy odwiedzać lekarza okulistę, czasem najlepszym wyborem będzie wizyta u optometrysty, wyspecjalizowanego w doborze okularów. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się optometrysta i jakie posiada uprawnienia.

Kim jest optometrysta?

Specjalistów z dziedziny optometrii jest w Polsce stosunkowo niewielu.  Aby móc legitymować się takim tytułem, musimy być absolwentem uczelni wyższej o specjalności optometria. Optometrysta jest specjalistą w dziedzinie diagnozowania i korekcji wad wzroku, takich jak:

 • krótkowzroczność,
 • nadwzroczność,
 • astygmatyzm,
 • starowzroczność (prezbiopia),
 • zaburzenia widzenia obuocznego (zez),
 • zaburzenia akomodacji oka.

W salonach optycznych, w których pracują optometryści, takich jak Optyk Oczytanie, wykonać możemy specjalistyczne badania optometryczne, które dają dużo dokładniejszy wynik niż komputerowe badanie wzroku i pozwalać odpowiednio dobrać okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Czym różni się optometrysta od okulisty?

Optometrysta jest specjalistą w dziedzinie korekcji wzroku i powinien być naszym pierwszym wyborem, kiedy zauważymy pierwsze objawy pogorszenia widzenia lub męczenia się oczu. Pomaga nam dobrać odpowiednie okulary, wykonuje również specjalistyczne badania optometryczne przy pomocy przyrządów, takich jak:

 • tablice tekstowe,
 • foropter,
 • autorefraktometr,
 • tonometr,
 • biomikroskop,
 • oftalmometr, do których obsługi posiada odpowiednie uprawnienia.

Lekarz okulista zajmuje się natomiast leczeniem chorób narządu wzroku, również operacyjnym i zabiegowym. Do okulisty udać powinniśmy się w przypadku podejrzeń chorób takich jak jaskra, zaćma, AMD (zwyrodnienie plamki żółtej). Optometrysta posiada odpowiednią wiedzę, by zdiagnozować u nas te choroby, jednak nie zajmuje się ich leczeniem, a jedynie kieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

Jakiego specjalistę wybrać?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze dolegliwości spowodowane są chorobą narządu wzroku, czy pogłębiającą się jego wadą warto w pierwszej kolejności odwiedzić optometrystę. Również w przypadku, gdy planujemy po prostu wymianę okularów na nowe, wizyta u optometrysty będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest to specjalista ukierunkowany w tej dziedzinie.

Jeśli jednak odczuwamy dolegliwości bólowe, nasz narząd wzroku jest zaczerwieniony lub pojawiły się inne objawy stanu zapalnego, powinniśmy niezwłocznie odwiedzić lekarza okulistę. Również w przypadku urazów mechanicznych, takich jak dostanie się ciała obcego do oka, wizyta u okulisty to jedyne słuszne rozwiązanie.

 

Nawet w przypadku, gdy nie odczuwamy dolegliwości, związanych z naszym narządem wzroku warto raz na jakiś czas udać się na wizytę kontrolną do optometrysty lub okulisty, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie występowały już przypadki chorób oczu. Pozwoli to na wczesną diagnozę i uniknięcie powikłań.

Opracowanie:
Jasło, Karmelicka 3
tel. 792 133 133
Kategorie
Warto przeczytać
Okulary czy soczewki kontaktowe - co wybrać?
Wybór pomiędzy okularami korekcyjnymi a soczewkami kontaktowymi nie jest prosty. Decydującym kryterium powinny być nasze indywidualne potrzeby, które mogą uwzględniać wybór jednego z dostępnych rozwiązań lub zamienne...
Zalety powłoki antyrefleksyjnej
Powłoka antyrefleksyjna dla szkieł okularowych to nie jest nowy pomysł. Została ona wynaleziona około 40 lat temu, ale popularność zyskuje ostatnio między innymi przez to, że jest to jedna z podstawowych metod ochrony...
Jak działają soczewki progresywne?
Przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy obserwować pogarszanie się naszego wzroku. Nie ma konkretnej granicy wieku, który możemy wskazać, jako cezurę, po której przekroczeniu należy badać swoje oczy i podjąć decyzję o...
Znajdź optyków
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas