Najczęściej występujące wady wzroku
Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Szacuje się, że nawet 25% dorosłych ma problemy z czytaniem, a połowa polskiej młodzieży ma wady wzroku. Liczba chorych dynamicznie rośnie, co wynika m.in. z popularności i rozwoju nowoczesnych technologii. Długie wpatrywanie się w ekrany komputerów i telefonów komórkowych przyczynia się do pogorszenia widzenia i wystąpienia schorzeń okulistycznych. Dowiedz się, które z nich występują najczęściej!
Najczęściej występująca na świecie wady wzroku – krótkowzroczność
Krótkowzroczność w większości przypadków jest uwarunkowana genetycznie, jednak może ona stanowić ona skutek zaniedbań. Choroba o podłożu genetycznym wynika z nieprawidłowej budowy oka. Jej wysoki stopień zaawansowania może przyczyniać się do poważnych zmian zwyrodnieniowo-zanikowych. Osoby dotknięte krótkowzrocznością nie widzą wyraźnie przedmiotów daleko położonych. Powinny one unikać dużego wysiłku fizycznego i aktywności, które wiążą się z ryzykiem urazów głowy.
Zbyt duże napięcie włókien mięśnia rzęskowego oka przyczynia się do powstania oraz rozwoju tej wady wzroku. Zjawisko to występuje przede wszystkim u dzieci, które zbyt długo korzystają ze smartfonów. Mięśnie oka są przeciążane, przez co z czasem, z tzw. krótkowzroczności pozornej, wada ta staje się problemem stałym. Pierwszym objawem jest tu mrużenie oczu, co ma umożliwić „złapanie” ostrości. Powoduje to kolejne problemy, ponieważ mięśnie oka pozostają w ciągłym przykurczu i wada ta pogłębia się.
Dalekowzroczność i astygmatyzm
Wśród wad wzroku, które można skorygować okularami zamówionymi np. w Salonie Optycznym w Gorzowie Wielkopolskim, jest również dalekowzroczność. Osoby nią dotknięte mają problem z wyraźnym widzeniem na krótkie odległości. To, co jest usytuowane daleko, jest dla nich na ogół dobrze widoczne. Objawami tego schorzenia mogą być również częste bóle głowy i gałek ocznych, a także podwójne widzenie. Warto wówczas poszukać pomocy u specjalistów, by zapobiec pogłębianiu się choroby – badanie wzroku to pierwszy krok ku rozwiązaniu problemu.
Astygmatyzm to wada wzroku, która wynika z wadliwej budowy rogówki bądź soczewki. Występuje ona w różnych postaciach, może towarzyszyć krótkowzroczności i nadwzroczności. Jest chorobą dziedziczną, na którą nie ma wpływu styl życia. Prawie połowa pacjentów ze zdiagnozowanym astygmatyzmem cierpi z powodu upośledzenie jakości widzenia i mniejszy komfort codziennego funkcjonowania. Problemem jest brak ostrości widzenia, bez względu na to, czy są blisko, czy daleko, a także krzywienie się i deformacja obrazu, słaby kontrast oraz zaburzenia poczucia przestrzeni.