Materiał Partnera
Najczęściej występujące wady wzroku u dzieci i dorosłych

Najczęściej występujące wady wzroku u dzieci i dorosłych

Problemy ze wzrokiem dotyczą dziś osób w każdym wieku – w podeszłym, średnim, młodym i dziecięcym. Mają one różne podłoże i mogą wynikać z predyspozycji genetycznych, być wynikiem chorób lub efektem trybu życia. Niezależnie od rodzaju i przyczyny schorzenia w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Kiedy najczęściej pacjenci udają się do okulisty?

Wady związane z refrakcją

Powszechna nazwa „wada wzroku” obejmuje tak naprawdę zaburzenia widzenia wywołane niewłaściwym funkcjonowaniem mechanizmu refrakcji oka.

Do refrakcji, czyli – innymi słowy – załamania światła, dochodzi w każdym ludzkim oku. W ten sposób uzyskuje się wyraźny obraz. W przypadku gdy to załamanie zachodziw nieprawidłowy sposób, uzyskiwany obraz traci na wyrazistości, przez co pacjent narzeka na działanie narządu wzroku. Wady refrakcji w większości przypadków występują w formie:

  • krótkowzroczności,
  • dalekowzroczności,
  • astygmatyzmu.

Obecnie spora część społeczeństwa, i to zarówno dzieci, jak i dorosłych, boryka się z jakimś schorzeniem refrakcyjnym. Wynika to choćby z tego, że dziś sporo czasu spędza się przed komputerem i urządzeniami mobilnymi.

Kiedy zgłaszać się do okulisty?

Każde nagłe pogorszenie wyraźności widzenia powinno skłonić do wizyty u specjalisty. Na pewno dobrze jest również zwracać uwagę na takie objawy, jak częste migrenowe bóle głowy lub oczu.

Z takimi problemami pacjenci najczęściej zgłaszają się na konsultację okulistyczną, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad i podstawowe badania na miejscu. Niekiedy już po pierwszej wizycie wiadomo, z jakim dokładnie schorzeniem refrakcyjnym ma się do czynienia.

Nawet jeśli nie jest to nic poważnego, to wciąż warto skontrolować ewentualną nieprawidłowość, choćby po to, by poprawić komfort życia.

Jak wykrywa się wadę wzroku u dzieci i dorosłych?

Zdiagnozowanie każdej wady musi być poprzedzone odpowiednimi badaniami okulistycznymi. Są one bezbolesne i wykonuje się je bardzo szybko, często rutynowo podczas standardowej wizyty.

Pierwszym, bardzo tradycyjnym i nieinwazyjnym rodzajem badania diagnostycznego w kierunku wykrycia wad wzroku jest odczytywanie liter z tablic Snellena. Wyniki tego badania mogą być podstawą do dalszych działań diagnostycznych lub terapeutycznych, które wykonuje się na przykład w Gabinetach Lekarskich Pawlik.

Ponadto często stosuje się skiaskopię, czyli obiektywne badanie refrakcji oka wykonywane metodą statyczną lub dynamiczną. Optymalny wynik mieści się w przedziale między +0,25 D a 0,75 D.

Kolejną metodą jest autorefraktometria, czyli komputerowe badanie wady wzroku, które umożliwia zdiagnozowanie stopnia zaawansowania krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu.

 

Kategorie
Warto przeczytać
Kiedy udać się  na wizytę do okulisty, a kiedy do optometrysty?
Lekarz okulista jest zwykle pierwszym wyborem, w przypadku dolegliwości związanych z narządem wzroku. Również planując zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych konsultujemy to z odpowiednim specjalistą. Nie...
Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
Dobrze dobrane okulary dodadzą charakteru Twojemu spojrzeniu oraz pewności siebie. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model oprawek, zwróć uwagę na kształt swojej twarzy. Nie wszystkie oprawki pasują do każdego,...
Jaskra – leczenie farmakologiczne czy laserowe
Jaskra jest przewlekłym schorzeniem, które charakteryzuje się zmianami w warstwie włókien nerwowych siatkówki RNFL, warstwie komórek zwojowych GCL i w tarczy nerwu wzrokowego ONH. W przypadku jej wystąpienia z czasem...
Znajdź optyków