Awaria samochodu podczas podróży – jak sobie z nią poradzić?
Każdy, kto chociaż raz doświadczył niespodziewanej awarii auta, wie, że jest to stresujący moment. Przyczynę usterki niełatwo zdiagnozować, a będąc za granicą w drodze na urlop, niełatwo również ściągnąć pomoc drogową. Co robić w takiej sytuacji, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i uchronić się od przykrych skutków awarii? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak poradzić sobie z awarią samochodu.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego
Bez względu na to, co było przyczyną usterki, w pierwszej kolejności zadbaj o szczególną ostrożność, dzięki której nie narazisz na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli to możliwe, postaraj się zatrzymać pojazd jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, najlepiej na poboczu, parkingu czy stacji paliw.
Postój pojazdu na drodze powinieneś zasygnalizować poprzez włączenie świateł awaryjnych i ustawienie za samochodem trójkąta ostrzegawczego. Trójkąt powinien być postawiony:
na autostradzie: w odległości 100 metrów od pojazdu,
w terenie niezabudowanym: w odległości 30-50 metrów od pojazdu,
w terenie zabudowanym: za pojazdem lub na nim.
Sprawdź, co może być przyczyną awarii
Możliwych przyczyn awarii może być bardzo wiele. Większości z nich nie damy rady zdiagnozować na własną rękę, szczególnie, jeśli po prostu nie znamy się na motoryzacji. Jednak niektóre usterki są mniej problematyczne do wykrycia. Jakie?
Jeśli zgasł ci silnik, najpierw sprawdź, czy nie skończyło ci się paliwo, czy nie rozłączyła się kostka instalacji elektrycznej. Możesz również odłączyć na kilkanaście sekund akumulator i sprawdzić, czy jego ponowne podłączenie nie pozwoli na uruchomienie pojazdu.
Zdiagnozowanie przyczyn awarii auta jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie na ich podstawie możemy zdecydować, czy warto naprawić samochód na własną rękę, czy wezwać mechanika, a może i skorzystać z holowania samochodu. Podczas rozmowy telefonicznej możemy również przekazać pomocy drogowej wiele cennych informacji, które pomogą mechanikom ustalić, jaka pomoc jest nam potrzebna.
Wezwij pomoc drogową
Pomoc drogową możesz wezwać za pomocą specjalnego telefonu umieszczonego przy drodze. W określeniu miejsca wypadku pomogą ci przydrożne słupki - ich oznakowanie pozwoli służbom ustalić twoje położenie na drodze.Na przybycie pomocy czekaj w bezpiecznym miejscu.
Pamiętaj, że jeśli auto znajduje się w miejscu, z którego trzeba je jak najszybciej usunąć (np. na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu), konieczna będzie usługa holowania. Jeśli zatrzymałeś się w bezpiecznym miejscu, zastanów się, czy taka usługa jest niezbędna. Dobrym pomysłem będzie wezwanie na miejsce mobilnego warsztatu samochodowego, który oferuje naprawę i wymianę uszkodzonych części oraz holowanie. Jeśli naprawa samochodu będzie możliwa, mechanik zrobi to na miejscu, jeśli nie - odholuje samochód do warsztatu, gdzie na spokojnie zajmie się usterką.
Ważne! Jeśli nie masz wykupionego ubezpieczenia, nie zgadzaj się na usługi przypadkowych osób. Możesz ponieść duże koszty za nieprofesjonalną naprawę. Przed zostawieniem samochodu u mechanika, spróbuj ustalić z nim końcową cenę naprawy.
Wykup ubezpieczenie assistance
Aby uniknąć przykrych niespodzianek w drodze na wymarzone wakacje, warto wykupić ubezpieczenie assistance, które gwarantuje ochronę w przypadku nieoczekiwanych problemów z autem. Jego koszt zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych rocznie, a w razie kolizji nasz spokój i brak stresu z pewnością będzie bezcenny.
Co gwarantuje takie ubezpieczenie? Do typowych usług assistance zalicza się między innymi: holowanie pojazdu, naprawę pojazdu w miejscu zdarzenia, samochód zastępczy, dowóz benzyny, pomoc w przypadku zatankowania niewłaściwego paliwa.
Zakres ubezpieczenia assistance możesz dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Pamiętaj, że z usług możesz skorzystać nie tylko na terenie kraju, ale również w Europie. Nie poniesiesz również dodatkowych kosztów naprawy i nie stracisz zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia OC lub AC!