Co robić, gdy na szybie samochodowej pojawiło się pęknięcie?
Choć szyby samochodów wykonywane są z solidnego szkła, które jest w stanie wytrzymać duży napór powietrza, to nie są niezniszczalne – wystarczy, że uderzy w nie większy kamyk lub inny obiekt, poderwany z drogi przez innych pojazd, by pojawiła się na nich rysa czy pęknięcie. Tego typu uszkodzenia na szczęście można skutecznie naprawiać bez uciekania się do wymiany całej szyby.
Co zrobić, gdy szyba pęknie?
O ile uszkodzenie szyby nie jest zbyt rozległe i nie naruszyło struktury szkła zbyt mocno, można je naprawić – wystarczy udać się z tym problemem do serwisu posiadającego w swojej ofercie taką usługę. Jednym z nich jest firma Real Auto, specjalizująca się w auto detailingu. Ważne jest jednak, by naprawa nastąpiła jak najszybciej – zwlekanie z tym i dalsza jazda z pękniętą szybą prowadzi do pogłębiania się uszkodzenia. W najgorszym scenariuszu pęknięcie może stać się na tyle rozległe, że jego naprawa okaże się niemożliwa – konieczna stanie się wtedy wymiana całej szyby. Ponadto zaraz po zauważeniu uszkodzenia należy ten punkt na szybie zabezpieczyć przy pomocy przezroczystej taśmy klejącej. Bez tego w miejsce ubytku będą przedostawać się zanieczyszczenia, które mogą uniemożliwić skuteczną naprawę.
Na czym polega naprawa szyby?
Do naprawy kwalifikują się pęknięcia lub zarysowania, które:
nie są zbyt rozległe – zazwyczaj przyjmuje się, że jego powierzchnia może być nie większa, niż powierzchnia monety 5 zł.
są zlokalizowane co najmniej 10 cm od krawędzi szyby oraz co najmniej 10 cm od innych uszkodzeń
nie znajdują się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy, czyli na wysokości jego oczu – wypełnienie jest widoczne i inaczej załamuje światło, co może utrudniać prowadzenie samochodu.
Jeśli warunki te są spełnione, uszkodzenie szyby zostaje w pierwszej kolejności dokładnie oczyszczone z wody, powietrza oraz zanieczyszczeń. Jest to konieczne, ponieważ pozostawienie ciał obcych w miejscu uszkodzenia uniemożliwi dokładną naprawę i sprawi, że na szybie pozostanie wyraźny ślad, który będzie zaburzał widoczność.
Następny etap to wtłoczenie w miejsce uszkodzenia specjalnej przezroczystej żywicy. Dokonuje się tego pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu materiał jest w stanie skutecznie wypełnić wszystkie zakamarki. Końcowy etap to utwardzanie żywicy poprzez naświetlanie promieniowaniem ultrafioletowym. Całość naprawy trwa zazwyczaj od 30 do 40 minut.
Dlaczego warto naprawiać szyby?
Naprawa szyby – o ile możliwa – jest pod względem finansowym dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż jej wymiana. Profesjonalnie wykonana naprawa pozwala niemal w pełni przywrócić jej dawną wytrzymałość i zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem. Należy również pamiętać, że jazda z pękniętą szybą jest niezgodna z prawem drogowym i grożą za nią kary pod postacią mandatu.