Co wpływa na wartość samochodu używanego?
Wycena auta używanego zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą oczywiście marka, model, wiek i stan techniczny auta, ale to nie wszystko. Kupujący zwracają uwagę także na przebieg auta, udział w kolizjach czy też dodatkowe wyposażenie. Przyjmuje się, że to na nowych autach traci się najwięcej, a wartość kilkuletnich aut używanych spada o wiele wolniej.
Faktyczne dane i parametry oraz wygląd
Wycena auta powinna uwzględniać przede wszystkim faktyczne dane dotyczące auta. Jak wspomnieliśmy we wstępie, oczywiste jest, że cena jest zależna od marki i modelu samochodu, a także od jego wieku. Wartość samochodu zależy od tego, kiedy miała miejsce pierwsza rejestracja auta. Im auto starsze, tym tańsze i raczej niewielkie znaczenie będzie miało to, że 20 lat stało w garażu. Chyba że sprzedajemy auto zabytkowe. Zwykle także wyższą cenę można uzyskać za samochód, który miał tylko jednego właściciela. Liczy się także to, czy auto użytkowane było prywatnie, czy w firmie.
Diametralny wpływ na wycenę auta ma ilość przejechanych kilometrów oraz stan techniczny pojazdu. Przebieg ma tak duży wpływ na wycenę auta głównie z tego względu, że im jest większy, tym wyższe prawdopodobieństwo, że jakieś części w samochodzie trzeba będzie szybko wymienić. Jeśli chodzi o stan techniczny auta, to przy wycenie pod uwagę brane jest zarówno nadwozie (stan karoserii, brak rdzy, rys czy wgnieceń), jak również stan wnętrza auta oraz poszczególnych elementów wyposażenia – np. stan tapicerki, podłóg, klimatyzacji. Wartość pojazdu podnosi wszelkie wyposażenie dodatkowe, takie jak poduszki powietrzne, alarmy, czujniki parkowania, komputer pokładowy, nawigacja satelitarna itp.
Biografia auta
Na cenę auta ma także wpływ to, czy auto brało kiedykolwiek udział w kolizji lub wypadku.
Krajowe auta, czyli takie, które były rejestrowane wyłącznie w naszym kraju, są o wiele bardziej pożądane na rynku aut używanych, niż auta zagraniczne. Są przez to droższe. Ich wartość wzrasta także, jeśli są w oryginalnym stanie. Potrafią być wtedy nawet o połowę droższe od aut sprowadzanych z zagranicy i po kolizjach, nawet jeśli są z tego samego rocznika i w tej samej wersji silnikowej. – mówi nam ekspert z komisu samochodowego LUX z Rudy Śląskiej.
Nie bez znaczenia jest także posiadanie autentycznej książki przeglądów ASO. Wielu kupujących jest w stanie zapłacić więcej, ale mieć pewność, że auto było serwisowane w autoryzowanych stacjach obsługi i przechodziło profesjonalne przeglądy.
Samodzielna wycena auta może sprawiać nieco trudności. Z jednej strony sprzedający chciałby za auto dostać jak najwięcej, z drugiej kupujący chciałby zapłacić jak najmniej. Zbyt wygórowana cena nie przyciągnie kupujących, ale z drugiej strony – zbyt niska cena może wydać się podejrzana. Warto korzystać z ofert komisów, które udzielają pełnych i rzetelnych informacji na temat sprzedawanych aut, a także takich, w których wyceny aut dokonują wykwalifikowani rzeczoznawcy.