Co zrobić ze starym silnikiem samochodowym?
Wysokiej jakości silniki samochodowe na ogół służą poszczególnym modelom pojazdów przez wiele lat. Czasem jednak pojawia się konieczność ich wymiany, przede wszystkim ze względu na poważną awarię. W takiej sytuacji pojawia się jednak pytanie, co należy zrobić z niepotrzebnymi systemami napędowymi. Tego typu odpady z reguły nie mogą być traktowane jako zwykłe śmieci. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak można się ich pozbyć zgodnie z prawem.
Gdzie wyrzucić zużyte części aut?
Wyeksploatowane części samochodowe na ogół stanowią poważne niebezpieczeństwo dla człowieka oraz środowiska naturalnego. Większość takich podzespołów nie ulega bowiem biodegradacji. Stąd też nie mogą być one składowane na zwykłych wysypiskach śmieci. Co więcej, na ogół nie traktuje się ich także w kategoriach odpadów wielkogabarytowych. Zazwyczaj niepotrzebne lub niesprawne silniki – podobnie jak inne części samochodowe – trafiają do jednej ze stacji Demontażu Pojazdów albo do innych podmiotów zajmujących się składowaniem zużytych podzespołów pochodzących z różnego rodzaju pojazdów. Dotyczy to w szczególności Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych.
Stare silniki samochodowe można także przekazać sklepom prowadzącym skup tego rodzaju elementów, takim jak Motospec2014 DKM Damian Jaskender. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla klienta z różnych względów. Przede wszystkim przy oddawaniu części do skupu można liczyć na rzetelną i uczciwą wycenę oraz szybkie załatwienie wszystkich formalności. Właściciel części otrzymuje określoną kwotę pieniędzy od ręki. Pracownicy punktów skupu zużytych części samochodowych na ogół podchodzą indywidualnie do każdego konsumenta. Przyjmują oni każdą ilość silników samochodowych, jaką dana osoba decyduje się im przekazać. W razie konieczności organizują też transport w promieniu 50 km od siedziby firmy.
Nowe życie starych silników
Stare silniki mogą zostać wykorzystane również w inny sposób. Wszystko zależy od pomysłowości ich właścicieli, a także aktualnego zapotrzebowania na różne elementy wyposażenia. Tego typu modele można na przykład przerobić na prądnice. Zrobiona z nich mała elektrownia wiatrowa świetnie nadaje się do ładowania akumulatorów. Niekiedy ze zużytych układów napędowych można także zrobić sprężarki na własny użytek. Stare silniki samochodowe podłączone do gniazdka elektrycznego znajdą też zastosowanie w szlifierce stołowej. Należy jednak pamiętać o konieczności ich dostosowania do wymogów BHP.