Artykuł sponsorowany
Czy chiptuning skrzyni biegów jest bezpieczny dla samochodu?

Czy chiptuning skrzyni biegów jest bezpieczny dla samochodu?

Większość kierowców jedynie jeździ samochodami, są jednak tacy, którzy dodatkowo je kochają. To właśnie oni najczęściej decydują się na wyrafinowane modernizacje swoich aut. Jedną z bardziej efektywnych jest chiptuning skrzyń biegów. Jeśli marzysz o aucie, którym jazda zapewni maksimum doznań, dowiedz się, na czym polega remapowanie skrzyń biegów i czy jest ono bezpieczne.

Czym jest chiptuning skrzyń biegów, czyli remapowanie?

Remapowanie, inaczej określane chiptuningiem skrzyń biegów automatycznych polega na optymalizacji ich pracy. Proces ten osiąga się poprzez modyfikację oprogramowania sterownika skrzyni biegów. Polega na zmianie takich parametrów, jak obroty i obciążenie przełączania biegów, czas zmiany biegów, progresja biegów, maksymalny przenoszony moment obrotowy, czy ciśnienie oleju dociskającego sprzęgła w skrzyniach dwusprzęgłowych. Umożliwia także zastosowanie funkcji „launch control”, polegającej na kontrolowanym przyspieszeniu po starcie, co pozwala na bardzo szybkie ruszenie autem. Remapowanie dostosowuje charakterystykę pracy skrzyni biegów do upodobań i oczekiwań właściciela pojazdu. Jak twierdzą specjaliści zajmujący się tuningiem pojazdów, remapowanie skrzyni biegów powinno być zawsze wykonywane przy chiptuningu pojazdu. Zagwarantuje to prawidłowe funkcjonowanie całego zespołu napędowego.

Co daje chiptuning skrzyń biegów i czy jest bezpieczny?

Przede wszystkim należy wyraźnie zaznaczyć, że wszelkie modyfikacje oprogramowania sterowników zlecać można jedynie zaufanym firmom tuningowym, które dysponują hamowniami. Dobrym przykładem takiego warsztatu jest działająca w regionie Staszowa i Buska Zdrój firma Performance Lab. Tylko modyfikacje przeprowadzone przez profesjonalne firmy, wykorzystujące sprofilowane programy tuningowe i stosujące badania aut na hamowni zapewniają optymalna prace i bezpieczeństwo skrzyń biegów.

Remapowanie pozwala na optymalizację punktów zmiany biegów w trybie D, w celu poprawy osiągów i ekonomii jazdy. Między innymi:

  • aktywację „gear display” w trybie D, M i S,
  • optymalizację pracy skrzyni w czasie rozgrzewania,
  • przyspieszenie czasu zmiany biegów,
  • usunięcie kickdownu w trybie manualnym,
  • szybszy reakcję przy zmianie biegów łopatkami,
  • optymalizację spięcia konwertera na 1, 2 i 3 biegu,
  • dopasowanie obrotów przy redukcjach.

Do remapowania skrzyń biegów używa się specjalnych programów komputerowych. Dobrym przykładem może być oprogramowanie xHP dla automatycznych skrzyni biegów 6HP, 8HP oraz 7-stopniowych skrzyń DCT występujących w BMW.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wygląda wymiana opon w autach ciężarowych?
Wymiana opon w autach ciężarowych jest o wiele trudniejsza do przeprowadzenia niż ma to miejsce w przypadku samochodów osobowych. Jest to jednak czynność konieczna przed nadejściem zimowego lub letniego sezonu,...
Zasady działania systemów wtrysku sekwencyjnego fazowanego w samochodowych instalacjach gazowych
Czy wiesz, że historia powstania LPG sięga aż 1910 roku? Z możliwości użytkowych gazu korzystamy więc od ponad 100 lat! Obecnie mnóstwo kierowców decyduje się na montaż instalacji gazowych, dzięki którym można...
Jak często trzeba zmieniać tarcze hamulcowe
Tarcze hamulcowe to jeden z najważniejszych elementów układu hamulcowego. Gdy stykają się z klockami hamulcowymi, powstaje tarcie umożliwiające zatrzymanie się samochodu. Tarcie to generuje niekiedy ciepło sięgające...
Znajdź warsztaty samochodowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas