Czy relingi dachowe to dobra inwestycja?
Relingi dachowe można zamontować we wszystkich rodzajach samochodów. Często stanowią one wyposażenie opcjonalne pojazdu. Nie są one niezbędne, ale są dużym udogodnieniem. Większe przedmioty wygodniej przewozić na zewnątrz auta. Przeczytaj, jak zamontować relingi dachowe. Dowiedz się, ile one kosztują i czy zawsze są opłacalne. Porównaj relingi dachowe z bagażnikiem.
Co to są relingi dachowe?
Początki relingów dachowych to Stany Zjednoczone. Tam zaczęły być wykorzystywane do przewożenia dużych bagaży. Relingi pozwalają na przewożenie ładunków bezpośrednio na dachach. Zwiększają bezpieczeństwo przewożonego bagażu, chroniąc jednocześnie lakier przed zarysowaniem. Popularność zyskały wśród samochodów o masywnych dachach takich jak vany czy pick-upy.
W Europie oprócz funkcji użytkowej mają także funkcję dekoracyjną. Posiadanie relingów dachowych wpisuje się w obecne trendy. Relingi znajdują zastosowanie nie tylko w samochodach terenowych lub typu combi. Sprawdzą się także w małych 3-drzwiowych autach. Jest to funkcjonalne i bezpieczne rozwiązanie. Dodatkowo, dzięki aerodynamicznemu kształtowi, nie powodują nieprzyjemnych szumów.
Jak zamontować relingi dachowe?
Montaż relingów dachowych zależy od typu samochodu. Nie zawsze jest to proste zadanie. Problemy pojawiają się, kiedy samochód fabrycznie nie jest przystosowany do montażu. W takim wypadku konieczne może okazać się zdjęcie podsufitki oraz wywiercenie otworów w dachu.
Otwory wywiercić należy w miejscu, gdzie dach posiada wzmocnienia. Ważne, aby otwory zostały zabezpieczone przed korozją oraz dobrze uszczelnione. Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów i skorzystać z usług warsztatu samochodowego. Dobrze przeprowadzony montaż gwarantuje bezpieczeństwo bagażu.
Ile kosztują relingi dachowe?
Jeżeli samochód fabrycznie przystosowany jest do montażu relingów, koszty będą zdecydowanie mniejsze. Zapłacimy wtedy jedynie za relingi. Modele stworzone z aluminium będą droższe od relingów z ciężej stali. Za najlepszą jakość trzeba zapłacić więcej – cena wacha się pomiędzy 300 a 700 zł. Doliczyć do tego należy poprzeczne belki na relingi samochodowe, których koszt to minimum 100 złotych.
Pamiętaj, że wydatki zwiększą się, jeżeli samochód nie został fabrycznie przystosowany do montażu relingów. W takim wypadku trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Nie zawsze będzie to opłacalne – wszystko zależne jest od naszych potrzeb. Istnieją także inne praktyczne rozwiązania, które także mogą się sprawdzić.
Co lepsze – relingi dachowe czy bagażnik?
Relingi dachowe nie w każdym przypadku są niezbędne. Można z nich zrezygnować i zainwestować w bazę bagażnika. Na rynku znaleźć można bagażniki stworzone specjalnie pod model posiadanego przez nas samochodu – umieścić należy je bezpośrednio w otworach montażowych w dachu. Istnieją także bazy, które opierają się o linię dachu – wyposażone są one w zaczep umieszczony nad drzwiami samochodu. Będzie to idealne rozwiązanie dla samochodu bez otworów montażowych w dachu. Można także zakupić bagażnik montowany w rynienkach dachowych.
Wybór dostosować należy przede wszystkim do naszych potrzeb. Najpierw zastanówmy się, co będziemy przewozić naszym samochodem, jak często będziemy to robić i ile pieniędzy możemy zainwestować.