Materiał Partnera
Czym jest ogrzewanie postojowe?

Czym jest ogrzewanie postojowe?

Problemy z odpaleniem samochodu, szron na szybie, przeszywające zimno panujące we wnętrzu auta… z tym muszą się borykać kierowcy w zimowe dni. Dlatego właśnie powstało ogrzewanie postojowe, które znacznie podnosi komfort jazdy. To dzięki niemu poczujesz przyjemne ciepło i zażegnasz wspomniane problemy. Co musisz o nim wiedzieć?

Ogrzewanie postojowe – czym jest?

Jeszcze nie tak dawno temu ogrzewanie postojowe, znane jako Webasto, było uważane za luksus dostępny tylko dla nielicznych. Obecnie większość kierowców może sobie pozwolić na to nieocenione udogodnienie. Znakomicie się sprawdza zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych, które muszą być niezawodne na długich trasach.

Jak wygląda jego montaż? Zazwyczaj polega na umieszczeniu niewielkiego agregatu pod maską. Następnie zostaje on podłączony do układu chłodzenia silnika oraz układu wentylacji pojazdu. Cały system korzysta z zasilania z akumulatora. Układy ogrzewania postojowego działają więc wtedy, kiedy silnik jest wyłączony. Dzięki temu możesz zwiększać temperaturę we wnętrzu w dowolnym momencie.

Warto wiedzieć, że system dzieli się na dwa typy. Jest to ogrzewanie suche i mokre. To pierwsze montuje się z reguły w kabinach ciężarówek, gdzie jest konieczne ocieplanie wnętrza. Mokre zaś jest umieszczane w komorze silnika, w której dochodzi do ogrzewania układu wodnego, a następnie poprzez nagrzewnice, wnętrza samochodu.

Nowoczesne układy ogrzewania postojowego są niezwykle proste w obsłudze. Służy do tego programator zakładany w kabinie oraz pilot lub telefon komórkowy. Zdalne uruchamianie jest bardzo komfortowe, gdyż możesz włączyć układ jeszcze przed wyjściem z domu. W niektórych pilotach da się nawet ustawić czas pracy ogrzewania i godzinę jego uruchomienia.

Jakie są korzyści z montażu ogrzewania postojowego?

Zakup ogrzewania postojowego to cena w granicach 1500-4000 zł. Montaż zaś wynosi 500 zł. Wydaje się, że ta inwestycja jest dość kosztowna. Zwraca się ona jednak z nawiązką. Podgrzewany silnik ostatecznie zużyje dużo mniej paliwa. Ponadto Webasto to gwarancja największego komfortu. Dzięki niemu nie musisz się obawiać, że auto zawiedzie Cię rano w najmniej oczekiwanym momencie.

- Układ ogrzewania postojowego to ogromna wygoda. Kierowcy nie muszą skrobać szyb czy męczyć się z nieodpalającym samochodem. Webasto umożliwia uzyskanie optymalnej temperatury już w kilkanaście minut – podkreśla specjalista z firmy CentralKlim.

 Auto nagrzewa się bez włączonego silnika, nie generuje więc kosztów za paliwo. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, gdyż system nie emituje niebezpiecznych substancji do środowiska. Warto pamiętać, że układ ma także funkcje chłodzenia, co niezwykle się przydaje w upalne wakacyjne dni.

Kategorie
Warto przeczytać
Czy samochodowe instalacje LPG są w 100 proc. bezpieczne?
Montaż instalacji LPG w samochodzie potrafi przynieść wynoszące nawet do 40 proc. oszczędności w wydatkach na tankowanie. Dlaczego więc nie wszyscy kierowcy decydują się  na to ekonomiczne rozwiązanie? Wielu z nich...
Profesjonalny serwis powypadkowy – gdzie się zgłosić?
Miałeś kolizję lub wypadek? Twój samochód wymaga natychmiastowej i kompleksowej naprawy? Udaj się do profesjonalnych serwisów powypadkowych, które współpracują z większością Towarzystw Ubezpieczeniowych. To...
Czy hak holowniczy wymaga legalizacji?
Zgodnie z polskim prawem każdy hak holowniczy wymaga legalizacji. Ale już montaż tego elementu można przeprowadzić w domowych warunkach. Niekoniecznie trzeba zatem korzystać ze wsparcia warsztatu, choć jest to wskazane....
Znajdź warsztaty samochodowe