Materiał Partnera
Czym zabezpieczyć karoserię samochodu: powłoką ceramiczną, kwarcową czy woskiem?

Czym zabezpieczyć karoserię samochodu: powłoką ceramiczną, kwarcową czy woskiem?

Jeśli samochód ma być pozytywną wizytówką właściciela, trzeba szczególnie dbać o stan lakieru, który z czasem wygląda gorzej – matowieje, jego kolor traci głębię, a na powierzchni pojawiają się drobne rysy i pęknięcia. Na szczęście można ten proces powstrzymać stosując preparaty ochronne. Najczęściej kierowcy co kilka miesięcy woskują karoserię, ale coraz popularniejszą techniką jest nałożenie ochronnej powłoki kwarcowej lub ceramicznej.

Nawet najstarsze auta mogą zachować doskonałą prezencję. Najbardziej zależy to od zabiegów, które zapewniają ochronę karoserii i zabezpieczają lakier przed niszczeniem. Podstawą jest regularne i bezpieczne mycie pojazdu przy użyciu specjalistycznych kosmetyków, jednak nie zabezpieczy ono skutecznie warstwy zewnętrznej przed starzeniem.

– Dobrych sposobów zabezpieczenia lakieru jest kilka, ale każdy kierowca musi sam zdecydować, który z nich wybierze – mówi specjalista z Gloss Factory, renomowanego internetowego dystrybutora kosmetyków i akcesoriów samochodowych. – Należy rozważyć przede wszystkim, jak długo warstwa ochronna ma zabezpieczać karoserię, jaki efekt wizualny chce się osiągnąć i ile czasu można poświęcić na czynności pielęgnacje auta. Nie bez znaczenia są oczywiście koszty tych zabiegów, a także indywidualne umiejętności w nakładaniu preparatów ochronnych. Dlatego niektóre z działań można wykonać osobiście, a inne trzeba powierzyć profesjonalistom.

 

Woskowanie – dla miłośników tradycji

Nakładanie i wcieranie wosku to tradycyjny sposób ochrony lakieru, która zabezpiecza go przez dłuższy czas. Spełnia najważniejsze oczekiwania właścicieli dbających o wygląd aut – nabłyszcza i wydobywa głębię koloru, utrudnia osiadanie brudu i ułatwia jego usuwanie. Chroni także karoserię przed szkodliwymi skutkami działania promieniowania UV. 

Zaletą woskowania jest niewielki koszt operacji – preparaty i akcesoria są stosunkowo tanie, a nakładanie i wcieranie z powodzeniem może wykonać każdy. Zwolennicy tego sposobu podkreślają również, że jest to metoda, która daje ogromną satysfakcję z wykonywanej pracy. Można nawet zwiększyć intensywność miłych doznań, stosując woski naturalne o przyjemnym zapachu. Ten typ właścicieli wybiera najczęściej preparaty twarde, które wymagają więcej staranności i dłużej się je nakłada. Dają za to wyśmienity wygląd i chronią lakier nawet do trzech miesięcy. Osoby, które wolą poświęcić na woskowanie mniej czasu, wybierają środki w formie mleczka lub nawet w sprayu – jednak ich efekt działania jest krótszy. Dlatego są one często stosowane jako środki przedłużające działanie wosków twardych.

Dłuższy okres ochronny od wosków naturalnych zapewniają preparaty syntetyczne np. na bazie polimerów. Lepiej wiążą się z lakierem, ale nie dają tak intensywnego połysku jak te pierwsze. Ich zalety łączą woski hybrydowe – mieszanka środków naturalnych i syntetycznych. Trwałe, łatwe w nakładaniu i wyraźnie poprawiające zalety wizualne lakieru.

 

Powłoki ceramiczne i kwarcowe

Skutecznym materiałem, który chroni karoserię są powłoki kwarcowe i ceramiczne. To nowoczesne preparaty o dłuższej trwałości działania niż woski. W zależności od zastosowanego produktu mogą zabezpieczać lakier od roku do kilku lat.

To ochrona, która poprawia wizualne zalety lakieru – połysk i głębię koloru. Ma właściwości hydrofobowe, a więc ułatwia spływanie wody razem z brudem oraz utrudnia przyczepianie się wszelkich zanieczyszczeń. Mycie auta pokrytego powłoką ceramiczną lub kwarcową jest zdecydowanie łatwiejsze. Chroni także przed powstawaniem mikro-rys i zabezpiecza te zadrapania, które powstały przed jej nałożeniem. Jest odporna na działanie szkodliwych środków chemicznych, takich jak sól drogowa czy kwaśne deszcze.

Preparaty, które zabezpieczają w ten sposób lakier, są droższe niż woski. Nakładanie ich wymaga także dużo większej precyzji, idealnych warunków pracy i sporo czasu, dlatego właściciele samochodów najczęściej decydują się na powierzenie tej operacji profesjonalnym warsztatom lub pracowniom auto detailingu. Wykonana usługa często podlega gwarancji, ale wymaga to corocznych przeglądów stanu powłoki.


Inne sposoby ochrony lakieru

Warto także wziąć pod uwagę stosowanie preparatów tanich i szybkich w nakładaniu, których efekty działania utrzymują się dość krótko. Właściciela aut chętnie wybierają tzw. quick detailery do przedłużenia efektów woskowania. Nakłada się je po myciu samochodu, a potem rozciera miękkimi ściereczkami z mikrofibry.

W przypadku powłok ceramicznych i kwarcowych ich ochronę można przedłużyć stosując powłoki polimerowe. Choć wymagają one pewnej precyzji, można je nakładać samodzielnie. Lepiej jednak przedtem zdobyć doświadczenie stosując np. woski twarde.

Najnowocześniejszym i zdecydowanie najtrwalszym sposobem ochrony karoserii jest nałożenie folii PPF. Chroni ona nawet przed zarysowaniami i jest skuteczna do kilkunastu lat. Jednak jest to operacja, którą mogą wykonywać tylko profesjonaliści, a jej koszt sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego jej zastosowanie ma sens tylko dla aut z najwyższej półki.

 

Kategorie
Warto przeczytać
Przegląd samochodu – zadbaj o auto przed zimą
Zima to trudny czas dla kierowców. Zastanawiasz się, jak przygotować samochód do kapryśnej pogody i siarczystych mrozów? Zobacz, co skontrolować, by nieoczekiwana awaria nie zaskoczyła cię na drodze. Zadbaj wcześniej o...
Taśmy maskujące – zastosowanie ze względu na temperaturę otoczenia
Przy wyborze taśmy maskującej powinno się zwracać uwagę nie tylko na potencjalną trwałość, ale przede wszystkim na jej odporność na wysoką temperaturę i na wilgoć. Już po kilkunastu godzinach od zamocowania taśmy poziom...
Najczęstsze przyczyny awarii manualnych skrzyń biegów
Choć manualne skrzynie biegów uważane są za bezawaryjne, to w ich przypadku również mogą zdarzać się pewne usterki. Ich naprawa, wbrew pozorom, bywa trudna. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny awarii,...
Znajdź warsztaty samochodowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas