Demontaż samochodu krok po kroku
Jedynie legalna kasacja pojazdu i jego demontaż pozwalają uzyskać niezbędne w celu wyrejestrowania samochodu dokumenty. Cały proces demontażu samochodu ma na celu jego recykling, czyli pozyskanie surowców wtórnych do ponownego przetworzenia, a także prawidłową utylizację niebezpiecznych substancji i części, które muszą zostać odpowiednio zabezpieczone np. akumulatora.
W jakim celu demontuje się pojazdy oddawane na złom?
Demontaż aut nie ma na celu jedynie pozyskania z oddawanych na złom samochodów części zamiennych, które mogą być później odsprzedane. Nadrzędnym celem demontażu pojazdu jest jego recykling, który pozwala ograniczyć ilość zalegających na wysypiskach odpadów oraz stanowi jeden ze sposobów ochrony środowiska naturalnego. Z tego względu po wymontowaniu z pojazdu części przeznaczonych do odsprzedaży dzieli się pojazd na kilka różnych grup surowców np. na części, które trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć oraz zutylizować, szkło, metal, tworzywa sztuczne i inne. Demontaż aut powinien być zawsze przeprowadzany przez legalnie działające firmy, które posiadają wymagane prawem uprawnienia, bo tylko wówczas będziemy mogli wyrejestrować pojazd i przestać płacić za niego obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co więcej, wybór odpowiedniej stacji demontażu może mieć wpływ na wycenę oddawanego do kasacji samochodu.
- Demontaż pojazdów to dość długi i wymagający proces. Uwzględnia on kilka etapów, które są niezbędne w celu zgodnej z prawem kasacji samochodów. Demontaż aut jest nie tylko sposobem na skuteczny recykling, ale także pozwala odzyskać wiele części i elementów wyposażenia, których poszukują inni właściciele samochodów konkretnej marki – wyjaśnia ekspert z firmy Legalny Autozłom z siedzibą w Żorach.
Jak przebiega proces demontażu pojazdów?
Pierwszym etapem procesu demontażu pojazdów jest dostarczenie samochodu na złomowisko. W sytuacji, gdy pojazd nie nadaje się do użytku lub nie może z różnych względów bezpiecznie poruszać się po drogach, warto poszukać stacji demontażu, która odbiera pojazdy od właścicieli i zapewnia ich transport na złomowisko. Po dostarczeniu samochodu do stacji demontażu dokonywana jest ocena jego stanu technicznego. Jest to kluczowy etap dla właściciela samochodu, bo ze względu na możliwość późniejszej odsprzedaży części, może on liczyć na dodatkowe pieniądze. Po dokonaniu oceny stanu technicznego oraz sprawdzeniu, które części, podzespoły i elementy wyposażenia mogą zostać odsprzedane, przeprowadzany jest demontaż szczególnie niebezpiecznych części, czyli m.in. akumulatora, który musi zostać w prawidłowy sposób zabezpieczony i zutylizowany. Kolejnym etapem jest właściwe usunięcie z pojazdu paliwa, oleju oraz innych substancji chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego; etap ten uwzględnia także usunięcie filtrów, na których zbierają się szkodliwe zabezpieczenia, butli LPG, a także innych, niebezpiecznych elementów pojazdu. Końcowym etapem demontażu jest dzielenie pojazdu na części do odsprzedaży i surowce wtórne, które później zostają poddane recyklingowi.