Dlaczego warto mieć akumulator VRLA?
Akumulator VRLA jest często wykorzystywany jako alternatywa dla tradycyjnych akumulatorów – kwasowych, zasadowych czy niklowo-kadmowych. Jego przewagą jest fakt, że nie wymaga uzupełniania wody, a także kontroli gęstości i poziomu elektrolitu. Dzięki temu jest on nazywany akumulatorem bezobsługowym, niewymagającym ingerencji użytkownika. Oprócz tego posiada szereg cech, które przemawiają za tym, że warto mieć akumulator VRLA. O jego właściwościach przeczytacie w naszym artykule.
Dwie technologie wykonania akumulatorów VRLA
VRLA jest bezobsługowym akumulatorem kwasowo-ołowiowym. Może być wykonany w technologii żelowej lub AGM. W tej pierwszej elektrolit jest w postaci żelu, który powstał po wymieszaniu kwasu siarkowego ze specjalną kamionką. W technologii AGM elektrolit uwięziony jest w separatorach z włókna szklanego o dużej porowatości. Akumulatory VRLA są bardzo szczelne, co sprawia, że mogą pracować w każdej pozycji (oprócz zaciskami do dołu), są bezpieczne w eksploatacji i nieszkodliwe dla otoczenia. Nie wydzielają również gazów, dlatego nie wymagają specjalnych pomieszczeń z wentylacją.
Wróćmy jeszcze do porównania dwóch rodzajów urządzeń. Akumulatory żelowe są skuteczniejsze w odprowadzaniu ciepła, które wytwarzane jest w akumulatorze. Są ponadto bardziej odporne na wibracje oraz wstrząsy, niż akumulatory AGM, które z kolei mają niższą rezystancję wewnętrzną. Oznacza to, że mają wyższe napięcie na zaciskach, a także dłuższy czas pracy (zwłaszcza przy rozładowaniu dużym prądem).
Zalety akumulatorów VRLA
Akumulatory VRLA, które dostępne są w ofercie firmy EMU, składają się z ogniw 2/6/12-woltowych i mają samouszczelniający się jednokierunkowy zawór. Jego konstrukcja zapobiega wzrostowi ciśnienia wewnątrz akumulatora, dzięki czemu jest on bezpieczny. Akumulatory VRLA mają wiele zalet, co sprawia, że warto ich używać zamiast tradycyjnych ogniw. Przede wszystkim są przyjazne dla środowiska (zużyty akumulator poddany recyklingowi umożliwia odzyskanie znacznej ilości surowców), bezpieczne i łatwe w użyciu, a także mniejsze i lżejsze od ich klasycznych odpowiedników. Ponadto posiadają niższą niż one oporność wewnętrzną i wyższą sprawność energetyczną. Dla wielu osób wygodą jest fakt, że nie wymagają uzupełniania elektrolitu oraz pomieszczeń ze specjalną wentylacją.