Materiał Partnera
Jak często wymieniać olej silnikowy w aucie?

Jak często wymieniać olej silnikowy w aucie?

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych. Tylko dzięki niemu układ smarowania może właściwie działać. Dodatkowo to od jego jakości, a także terminów wymiany zależy żywotność oraz sprawność silnika. Niektóre współczesne samochody same kontrolują poziom oleju silnikowego i podają przybliżony okres jego wymiany. Co jednak, jeśli auto nie posiada takiej funkcji? Jak często wymieniać wtedy olej silnikowy?

Co się dzieje, kiedy jeździ się na zużytym oleju?

Należy pamiętać, że olej odpowiada przede wszystkim za:

  • redukcję tarcia między tłokami a cylindrami,
  • ochronę przed korozją,
  • odprowadzenie zanieczyszczeń,
  • chłodzenie elementów silnika,
  • zmniejszenie hałasu,
  • uszczelnienie luzów między pracującymi elementami,
  • zmniejszenie oporów pracy silnika.

Zużyty olej traci swoje właściwości, czyli smarność oraz lepkość. Spada wówczas jego zasadowość, a także łatwo gromadzi się w nim sadza. Pierwszym elementem samochodu, który się zepsuje, będzie napęd rozrządu. Następnie może dojść do uszkodzenia łożyskowania turbosprężarki. Na końcu wał korbowy lub tłok ulegnie zatarciu. Trzeba liczyć się z tym, że naprawa wszystkich tych komponentów wyniesie ponad kilka tysięcy złotych. To dlatego okresowa wymiana oleju silnikowego jest tak ważna.

Jak często wymieniać olej?

Wbrew pozorom nie jest to taka łatwa sprawa, dlatego, że każde auto wymaga innego traktowania. Standardowo olej silnikowy powinno wymieniać się co 15 tys. km. Jednak takiej zasady należy przestrzegać tylko wtedy, jeżeli samochód jeździ na oleju syntetycznym lub półsyntetycznym, ale porusza się raczej poza miastem. Gdy auto często użytkowane jest w mieście i porusza się z użyciem oleju półsyntetycznego lub mineralnego, ten dystans należy skrócić do 10 tys. km. 

– Jeżeli samochód przekroczy przebieg 100 tys. km, również poleca się wymieniać olej co 10 tys. km. Taki sposób stosuje się również w przypadku aut z przedłużonymi okresami do 20-30 tys. km. Nie spowoduje to utraty gwarancji – tłumaczy przedstawiciel firmy Serwis Ford Sławek.

Na co należy uważać w przypadku wymiany oleju silnikowego?

Należy uważać na zalecenia dotyczące stosowania oleju Long Life. Często oferuje się, aby używać go raz na 30 tys. km. Nie przy wszystkich autach może być to dobre rozwiązanie. Dokładne terminy wymiany oleju znajdują się zazwyczaj w książeczkach dołączonych do pojazdu – można się więc nimi wspierać, ale nie zawsze ich słuchać. Świat motoryzacji zna przypadki, kiedy producent nakazał wymieniać olej co 30 tys. km, a okazało się, że było to zdecydowanie zbyt rzadka wymiana – efekt to psujące się panewki główne.

Jeżeli chodzi o wymianę oleju silnikowego, najlepiej doradzić się specjalistów, aby nie popełnić błędu, który może okazać się tragiczny w skutkach.

Kategorie
Warto przeczytać
Zasady korzystania z podnośników samochodowych
Zadaniem podnośnika samochodowego jest wygodne uniesienie pojazdu do wysokości, która umożliwia pracownikowi wykonanie niezbędnych czynności serwisowych. Jest to nieodłączny element wyposażenia każdego nowoczesnego...
Czym charakteryzują się opony letnie?
Obecnie na rynku funkcjonują dwa podstawowe rodzaje ogumienia do samochodów, mianowicie opony letnie oraz zimowe. Występują pomiędzy nimi istotne różnice pod względem składu mieszanki oraz konstrukcji bieżnika, co...
Jak dbać o wycieraczki samochodowe zimą?
Sprawne wycieraczki samochodowe są niezbędne, by zachować bezpieczeństwo na drodze zimową porą. To szczególnie istotne, gdy zapada zmrok i nawet drobne zabrudzenia na szybie mogą utrudniać widoczność. Mróz, sól czy...
Znajdź warsztaty samochodowe