Jak dbać o instalację LPG w samochodzie?
Instalacja gazowa w samochodzie pozwala znacząco obniżyć koszty jazdy – co jest szczególnie istotne dla tych kierowców, którzy spędzając za kółkiem dużo czasu. Jest tylko jeden warunek: instalacja musi być sprawna. Nieprawidłowości w jej działaniu są w stanie znacząco pogorszyć jakość jazdy i prowadzić do bardzo kosztownych napraw. W jaki sposób należy dbać o LPG w samochodzie?
Regularne serwisowanie to podstawa
Wydajność instalacji gazowej zależy od jej stanu technicznego. Dlatego kluczowym elementem prawidłowej eksploatacji samochodu z LPG jest poddawanie go regularnemu serwisowi. Zgodnie z przepisami pojazdy z zamontowaną instalacją gazową muszą przechodzić kontrole stanu technicznego co roku, niezależnie od swego wieku – dotyczy to również nowych aut. Jednak wizyta w stacji kontroli pojazdów to nie wszystko – konieczne jest regularne odwiedzanie serwisów specjalizujących się w montażu i naprawach instalacji LPG. Zaleca się, żeby taka wizyta następowała po przejechaniu od 10 do 15 tysięcy kilometrów bądź po roku od poprzedniej. Czemu jest to tak ważne?
- Poza tym, że w trakcie serwisu zostaną wykonane podstawowe prace konserwacyjne i diagnostyczne, to również wykrycie potencjalnych uszkodzeń na wczesnym etapie pozwoli je wyeliminować, zanim przerodzą się w poważne awarie – mówi specjalista firmy Optima.
Wymiana filtrów
Jedną z podstawowych czynności wykonywanych w czasie serwisu instalacji, jest wymiana filtrów – filtrem fazy ciekłej i fazy lotnej. Należy dopilnować, żeby oba zostały wymienione. Dlaczego jest to tak istotne? Zanieczyszczone filtry mogą stać się przyczyną nieprawidłowości w pracy silnika. Szarpanie i gaśnięcie napędu to najczęstsze występujące wtedy objawy, które nie wynikają jednak z uszkodzenia silnika.
Diagnostyka komputerowa układu
Kolejną istotną czynnością w czasie serwisowania instalacji LPG jest skontrolowanie jej podczas diagnostyki komputerowej – należy ją koniecznie wykonać, nawet jeśli na co dzień wydaje nam się że instalacja działa prawidłowo. Błędy w pracy instalacji mogą być niewielkie i nie odczuwalne przy zwykłej eksploatacji, wciąż jednak są bardzo groźne i mogą doprowadzić do nawet bardzo poważnych uszkodzeń jednostki napędowej. Jednym z głównych zagrożeń jest zbyt podawanie do cylindrów silnika zbyt ubogiej mieszanki gazowej. Prowadzi to do niebezpiecznego wzrostu temperatury, co może prowadzić do takich usterek jak wypalenie gniazd zaworowych czy uszczelek głowicy. W nowoczesnych instalacjach gazowych za skład mieszanki odpowiada sterownik, jednak musi on zostać odpowiednio zaprogramowany – z czasem może dojść do rozjechania mapy wtrysków, co skutkuje nieprawidłowościami.
Ile to kosztuje?
Wykonanie corocznego serwisu w profesjonalnym warsztacie wyspecjalizowanym w instalacjach LPG to koszt w wysokości od 100 do 150 złotych. Nie jest to dużo, jeśli uwzględnimy, że korzystając z niego możemy w porę zidentyfikować uszkodzenia, które mogą dać początek dużo poważniejszym i droższym w usunięciu awariom.