Jak dbać o stan techniczny samochodu ciężarowego?
Zgodnie z przepisami prawnymi stan techniczny samochodu ciężarowego nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że pojazd nie może naruszać porządku i narażać na szkodę innych kierujących i pieszych. Oprócz tego, musi zapewniać kierowcy ciężarówki dostateczne pole widzenia oraz pewne posługiwanie się urządzaniami wszystkich układów pojazdu. Dbanie o właściwy stan techniczny jest obowiązkiem właściciela samochodu ciężarowego. W utrzymaniu sprawności pojazdu pomagają regularne przeglądy, diagnostyka, wymiana zużytych części, a także dostosowanie specyfiki poszczególnych układów do warunków panujących na drogach. Należy pamiętać, że w przypadku stwierdzenia złego stanu technicznego przez Inspektora Transportu Drogowego kierowcy grozi zatrzymanie uprawnień, kara finansowa lub utrata dowodu rejestracyjnego. Jakie elementy i układy należy regularnie kontrolować?
Zagrożenia i usterki wymagające naprawy
Stan techniczny samochodu ciężarowego jest uzależniony przede wszystkim od sprawności poszczególnych układów i elementów pojazdu. Najczęściej spotykane uszkodzenia dotyczą układu kierowniczego, hamulcowego, stanu opon oraz oświetlenia. Równie niebezpieczny jest wyciek płynów eksploatacyjnych. W jaki sposób rozpoznać usterki w konkretnych układach?
Jak tłumaczy mechanik z firmy KAS –TEAM AUTOSERWIS zajmującej się naprawą pojazdów: W przypadku układu kierowniczego usterką stanowiącą realne zagrożenie jest występowanie luzu na kierownicy lub w zawieszeniu. Z kolei uszkodzone opony rozpoznać można po przetarciach, nierównych bieżnikach lub różnych typach ogumienia. Niesprawny układ hamulcowy charakteryzuje się niską siłą hamowania, a także nierównomiernym rozłożeniem osi. Zagrożenie stanowi również niekontrolowany wyciek płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn chłodniczy, hamulcowy, paliwo lub olej.
Jak utrzymać dobry stan techniczny pojazdu ciężarowego?
W celu zachowania odpowiedniego stanu technicznego pojazdu należy dokonywać regularnych przeglądów. W przypadku samochodów ciężarowych zaleca się wykonywanie diagnostyki przynajmniej raz w roku. Można to zrobić w stacjach kontroli pojazdów. Oprócz tego należy podjąć konkretne działania pomagające utrzymać pełną sprawność układów.
Bardzo ważnym zabiegiem jest montaż sezonowego ogumienia, a więc dostosowanie opon do panującej pory roku. Dzięki temu można skrócić drogę hamowania i zwiększyć kontrolę nad pojazdem. Kolejnym istotnym działaniem jest wymiana płynów eksploatacyjnych. Przeterminowany płyn hamulcowy lub olej napędowy mogą prowadzić do uszkodzenia silnika. Wymiany płynów można dokonać samodzielnie lub w profesjonalnym warsztacie zajmującym się naprawą samochodów ciężarowych. Oprócz tego kierowca ciężarówki powinien pamiętać o konserwacji wycieraczek. Dlaczego? Zbyt rzadka wymiana elementów wycieraczki grozi powstawaniu zabrudzeń ograniczających pole widzenia, co znacznie utrudnia płynną jazdę.
Działania zmniejszające ryzyko powstawania usterek
Oprócz regularnych przeglądów i kontroli sprawności układów wpływ na stan techniczny pojazdu ma styl jazdy. Żywotność silnika zwiększa ekonomiczna jazda na odpowiednich obrotach. Ważna jest również likwidacja powstających usterek w możliwie jak najkrótszym czasie. Wszystkie te działania pozwolą utrzymać pojazd w dobrej sprawności przez długi czas, a ponadto umożliwią uniknięcie kary związanej z nieprawidłowym stanem samochodu.