Jak dobrać akumulator i jakie są rodzaje akumulatorów samochodowych?
Uszkodzony, a nawet źle dobrany akumulator potrafi utrudnić lub całkowicie uniemożliwić korzystanie z samochodu. Ile modeli, roczników i wersji aut, tyle typów akumulatorów. W jaki sposób znaleźć ten, który sprawdzi się idealnie w naszym aucie, zagwarantuje zapłon nawet w środku mroźnej zimy i nie wyczerpie się, gdy zapomnimy wyłączyć światła podczas postoju?
Czym się kierować przy doborze akumulatora?
Gdy stoimy przed wyborem akumulatora, powinny interesować nas w pierwszej kolejności dwa podstawowe parametry. Są to: pojemność oraz prąd rozruchowy. Pojemność jest wyrażana w amperogodzinach (Ah) i określa, ile energii jest w stanie zgromadzić bateria. Prąd rozruchowy to wartość określana w amperach (A). Określa to, ile prądu akumulator może wygenerować jednorazowo.
Wiele osób wychodzi z założenia, że im więcej pojemności, tym lepiej, i nawet do mało wymagających aut wkłada bardzo mocne akumulatory, co jest zbędnym wydatkiem – mówi ekspert z firmy Euromaster Serwisowanie Opon i Pojazdów.
Poszukiwanie wysokiej liczby ma natomiast sens w przypadku wartości prądu rozruchowego. Możliwość wygenerowania dużej ilości energii w danej chwili sprawia, że akumulator nie zawiedzie nas nawet wtedy, gdy przyjdą siarczyste mrozy – samochód powinien bez problemu odpalić.
Najprościej wybrać akumulator, kierując się zaleceniami producenta auta. Określają one precyzyjnie, jaka pojemność będzie optymalna, a prąd rozruchowy wystarczający.
Oprócz parametrów określających działanie akumulatora trzeba wziąć pod uwagę także jego wielkość. Przyczyna jest bardzo prozaiczna – w każdym samochodzie pod maską przeznaczono inną ilość miejsca na ten element i duży akumulator nie zmieści się w każdym aucie.
Rodzaje akumulatorów samochodowych
Obecnie w użyciu są zarówno starsze generacje akumulatorów, jak i ich następcy. W starszych modelach znajduje się płyn elektrolityczny, którego poziom użytkownik może uzupełniać. Akumulatory te nazywane są obsługowymi. Współcześnie tworzy się akumulatory bezobsługowe, których komory są stale zamknięte, ale możliwe jest sprawdzenie naładowania przy użyciu wziernika.
Kolejnym rozwiązaniem są akumulatory żelowe. Zamiast tradycyjnego elektrolitu zawierają one kwas z krzemionką. Te baterie wyróżniają się podniesioną pojemnością, co przekłada się na ich większą wydajność. Zagęszczona formuła płynu sprawia, że baterie tego typu są bardziej odporne na uderzenia i wstrząsy oraz dobrze sobie radzą nawet w ekstremalnie wysokich temperaturach.