Jak jakość gazu wpływa na działanie auta?
Gaz LPG jest bardzo często wykorzystywany jako paliwo w pojazdach silnikowych ze względu na niższe koszty eksploatacji, wydajność oraz wyjątkowo niską emisję szkodliwych substancji do środowiska. Żeby jednak zachowywał swoje właściwości, musi mieć odpowiednią jakość, która zależna jest od jego składu chemicznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ jakość autogazu wpływa na działanie silnika w samochodzie. Wyjaśniamy, w jaki sposób.
Skład chemiczny a jakość gazu
Jakość płynnego gazu LPG uzależniona jest między innymi od jego liczby oktanowej. Im większa, tym lepiej, a na pewno nie może być mniejsza niż 89. Liczba oktanowa, a co za tym idzie jakość autogazu, powiązana jest też z ilością związków w nim zawartych – propanu, n-butanu i izobutanu. Im ich więcej, tym lepszej jakości jest LPG. W gazie nie powinny się też znajdować substancje, które mogą go zanieczyścić, na przykład metanol, woda czy dwutlenek siarki. Niepożądane są również składniki nienasycone, tak zwane alkeny, a także związki określane mianem dienów. Istotna w tym kontekście jest też prężność par związana ze stosunkiem ilości propanu do butanu. Ta musi być na zrównoważonym poziomie - ani poniżej, ani powyżej określonej wartości. Najlepsze mieszanki mają około 60 procent propanu przy 40 procentach butanu.
Jakość gazu a poprawne działanie silnika w aucie
Między innymi właśnie od prężności par, czyli relacji propanu do butanu, zależy to, czy silnik będzie działał w sposób należyty. Jeśli ta będzie zbyt niska, silnik może się nie uruchamiać. Z kolei za wysoka doprowadzi do tego, że w przewodach paliwo ulegnie odparowywaniu. To może poskutkować znacznym obniżeniem mocy silnika oraz przerwami w jego pracy. Natomiast nieodpowiednia liczba oktanowa w gazie tworzy ryzyko wystąpienia spalania stukowego, niezwykle szkodliwego dla silnika. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której w LPG znajdzie się zbyt wiele siarki, bo to grozi korozją niektórych części silnika. Wlewanie gazu niskiej jakości może też przyczynić się do wysokiej temperatury spalania w silniku, a tym samym szybszego zużycia gniazd zaworowych.
Gdzie kupować gaz do auta?
Zwykły użytkownik nie jest jednak w stanie sprawdzić składu chemicznego autogazu, ale może i powinien dokonywać odpowiedzialnych wyborów konsumenckich. Warto zatem kupować LPG od sprawdzonych i rzetelnych dostawców gazu, takich jak Gal-Gaz, bądź korzystać z usług stacji autogazu, o których wiadomo, że sprzedają gaz najlepszej jakości.