Jak montuje się szyby w samochodach?
Szyby w samochodach mają za zadanie nie tylko zatrzymywać wewnątrz pojazdu ciepło i izolować kierowcę oraz innych podróżników od wiatru. To przede wszystkim sposób na to, aby zabezpieczyć wnętrze auta, chroniąc tym samym uczestników ruchu drogowego. Czasami zdarza się, że trzeba wymienić takie szyby, czego powodem nie zawsze jest wypadek, a np. drobne uszkodzenie. Jak należy to wtedy zrobić?
Jakie można wyróżnić rodzaje szyb montowanych w samochodach?
Podstawowym rodzajem szyb montowanych w samochodach są szyby hartowane. To odporny na zginanie materiał, który bywa jednak delikatny. Czasem nawet najmniejszy kamyk może doprowadzić do stłuczenia szkła. To dlatego z reguły zastępuje się je bezpieczniejszą ich wersją, czyli szybami warstwowymi. Mają one co najmniej dwie warstwy, które oddziela dodatkowo cienka, przeźroczysta folia. Stosuje się je zazwyczaj jako szyby przednie.
Szyby samochodowe hartowane montuje się natomiast przy bocznych drzwiach i z tyłu, a to dlatego, że w razie wypadku łatwiej je wybić, a tym samym udzielić pomocy poszkodowanej osobie. Przednie szyby są najbardziej narażone na szkody, więc muszą być trwałe.
Inne rodzaje szyb montowanych w samochodach to:
- szyby laminowane,
- szyby bezpieczne,
- szyby zespolone.
Jak zamontować szyby w samochodzie?
Szyby w samochodzie nie zawsze wymagają wymiany. Czasami można je poddać regeneracji, szczególnie jeżeli mają odpryski, rysy czy drobne pęknięcia. W tym celu warto zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. Jeżeli szkło ma jednak rozleglejsze uszkodzenia, konieczna będzie jego jak najszybsza wymiana.
Po zawiezieniu auta do warsztatu w pierwszej kolejności pracownicy dopasowują odpowiedni rodzaj i rozmiar szyby do pojazdu. Następnie taki produkt jest dokładnie myty, a potem chemicznie przygotowywany do nałożenia kleju. Demontuje się także wycieraczki oraz inne ważne elementy auta, które mogą przeszkadzać podczas zakładania nowej szyby. Kolejne etapy to: wycięcie z karoserii uszkodzonego szkła, oczyszczenie podszybia i przycięcie starego kleju. Karoserie przygotowuje się do przyłożenia nowej szyby – nakłada się na nią specjalne preparaty chemiczne. Na końcu nakłada się klej i osadza gotowy produkt.
W Nowym Sączu, Limanowej, Gorlic i okolic montażem oraz regeneracją szyb samochodowych zajmuje się firma JK Auto Szyby. To profesjonalny warsztat samochodowy z wykwalifikowanymi pracownikami.
Szyby samochodowe wymagają czasem regeneracji lub wymiany. Aby zatroszczyć się o bezpieczeństwo własne i innych podróżników warto zainwestować w dobry warsztat.