Jak znaleźć dobrego mechanika? Garść praktycznych porad
Awaria samochodu potrafi napsuć nerwów. W takiej sytuacji konieczna okaże się pomoc wykwalifikowanego mechanika. Cała sztuka polega na tym, by fachowiec któremu powierzymy nasze auto rzeczywiście znał się na rzeczy. W dobie wszechobecnych warsztatów łatwo natrafić na niesolidnych usługodawców. O czym warto pamiętać, szukając odpowiedniego specjalisty? Jakie cechy powinien posiadać dobry mechanik?
Suma umiejętności i doświadczeń
O kwalifikacjach danego mechanika decydują przede wszystkim jego praktyczne umiejętności oraz doświadczenia zdobyte na przestrzeni lat pracy przy samochodach. Jeżeli chcemy mieć absolutną pewność, że korzystamy z usług fachowca, powinniśmy zawierzyć sprawdzonym serwisom i warsztatom. Profesjonalny warsztat samochodowy to miejsce wyspecjalizowane w rozwiązywaniu szeregu problemów mechanicznych, wulkanizacyjnych, blacharskich i lakierniczych. Większość usterek pojazdów ma charakter powtarzalny, dlatego ich zdiagnozowanie i naprawienie przez doświadczonego pracownika warsztatu nie powinno zająć zbyt wiele czasu – objaśnia ekspert warsztatu samochodowego Slav AUTO ze Szczecina.
Profesjonalne wyposażenie
Profesjonalizm mechanika nie przejawia się wyłącznie w jego wiedzy i umiejętnościach, ale też w wyposażeniu którym dysponuje. Podzespoły współczesnych samochodów są coraz bardziej skomplikowane i wiele z nich bazuje na elektronice. Siła gołych rąk zwyczajnie nie wystarcza. Tylko specjalistyczne narzędzia i oprzyrządowanie są w stanie sprawić, że wszystkie prace naprawczo-serwisowe zostaną przeprowadzone bez żadnych przeszkód. To m.in. z tego względu naprawy dokonywane w chałupniczych warunkach – np. u sąsiada, wielbiciela motoryzacji – nie dorównają stopniem dokładności zawodowym warsztatom.
Gwarancja wiarygodności
Mechanicy pewni swych umiejętności udzielają gwarancji na świadczone przez siebie usługi. Podstawę do reklamacji stanowią przeważnie rachunek bądź faktura. Najbardziej wiarygodne są warsztaty autoryzowane oraz warsztaty nieautoryzowane z zalegalizowaną działalnością. Stanowczo należy wystrzegać się miejsc działających na lewo. Niektóre dobre placówki posiadają status stacji diagnostycznych, uprawnionych do przeprowadzania badań okresowych pojazdów. Jeszcze inne prowadzą współpracę ze znanymi dystrybutorami części zamiennych (przykładowo warsztat Slav Auto, współpracujący aktywnie z firmą Inter Cars).
Czego robić nie warto?
Największy błąd jaki możemy popełnić to kierowanie się oszczędnością. Chodzi zarówno o oszczędność pieniędzy (skorzystanie z usług w miejscu oferującym serwis/naprawę po najniższych stawkach), jak i czasu (wybór warsztatu znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania). Kierowanie się takimi kryteriami może spowodować, że trafimy na grono mechaników pozornie dobrych, a w praktyce niezbyt solidnych. Zdecydowanie lepiej postawić na kompleksowe rozpoznanie, np. przejrzenie opinii o danym miejscu. Pozostawienie samochodu w nieodpowiedzialnych rękach to bardzo zły pomysł, którego szybko pożałujemy. Dobry mechanik sprawi natomiast, że będziemy chcieli do niego wracać w przyszłości – bez względu na ewentualne koszty oraz dystans, który musimy przebyć.