Jakie czynniki zewnętrzne najbardziej szkodzą karoserii pojazdów?
Karoseria samochodu jest bardzo ważnym jego elementem. Jest powlekana podkładem oraz właściwym lakierem, dzięki czemu pojazd zyskuje na atrakcyjności. Jednak mimo kilku warstw, lakier może ulec zniszczeniu pod wpływem wielu różnych czynników. Powłoka ta narażona jest na szkodliwe warunki niemal cały czas. Niekorzystne mogą być przede wszystkim warunki atmosferyczne. Poznaj wszystkie typowe zagrożenia dla karoserii!
Czynniki zewnętrzne, które szkodzą karoserii
Szkodliwych dla lakieru czynników jest wiele. Lakier samochodowy może ulec uszkodzeniu pod wpływem promieniowania UV. Negatywnym skutkiem jest wówczas płowienie powłoki oraz pojawianie się odbarwień. Traci ona blask, a kolor stopniowo jest pozbawiany głębi. Nagłe zmiany temperatury powodują sprężanie oraz rozprężanie wiązek lakieru, co w efekcie prowadzi do degradacji i zmiany kształtu powłoki lakierniczej. Mogą również wystąpić pęknięcia, które prowadza do korozji i konieczności ponownego lakierowania.
Niebezpieczna dla karoserii jest również sól drogowa oraz błoto pośniegowe. Mają one kontakt z lakierem w okresie zimowym. Potrafią one wypełnić niedoskonałości powstałe w lakierze, takie jak odpryski, mikropęknięcia i pory. Sól pochłania wilgoć, która jest zabójcza dla metalowych powierzchni. Powłoka karoserii źle reaguje również na tłuste plamy, np. po smarach, paliwie czy żywicy. Dlatego należy dbać o jej stan poprzez dokładne mycie karoserii właściwymi środkami czyszczącymi.
Inne zanieczyszczenia niekorzystne dla karoserii
Na zły stan lakieru wpływ mają również opady atmosferyczne. Śnieg, deszcz i grad mogą powodować powstawanie drobnych, nieestetycznych pęknięć. Bardzo niekorzystny dla karoserii jest tzw. kwaśny deszcz, który w długim czasie powoduje matowienie powłoki. Wiatr niesie ze sobą wiele zanieczyszczeń, takich jak kurz, piach i drobne kamyczki, które mogą rysować powierzchnię.
Jak wskazują specjaliści firmy Auto Spa G-Car, szczególnie szkodliwe są ptasie odchody. Zawierają niestrawione resztki owoców, które są niezwykle agresywnymi kwasami. Mogą bezpowrotnie uszkodzić lakier samochodowy. Pod wpływem wysokich temperatur, gdy lakier rozszerza się, wnikają one w karoserię i twardnieją. Niezwykle trudno się ich pozbyć.
Poza powyższymi nieczystościami, negatywnie na lakier wpływają:
- gazy przemysłowe,
- soki z drzew,
- owady i ich wydzieliny,
- substancje chemiczne.
Lakier samochodowy może zostać zniszczony na wiele różnych sposobów. Duże znaczenie odgrywają czynniki zewnętrzne, które codziennie oddziałują na powłokę. Warto ją zabezpieczyć.