Jakie rodzaje akumulatorów samochodowych wyróżniamy?
Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu. Dzięki niemu możliwy jest rozruch silnika i sprawne działanie wszystkich elektronicznych części pojazdu. Zaliczają się do nich światła, szyby oraz radio. Wielu kierowców zmaga się z dylematem, który spośród produktów dostępnych na rynku wybrać. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje akumulatorów samochodowych oraz gdzie się sprawdzą.
Tradycyjne akumulatory kwasowo– ołowiowe
Akumulatory kwasowo- ołowiowe są najstarszym, a jednocześnie najbardziej powszechnym rodzajem tego typu produktów. Ich budowa od ponad 100 lat nie uległa większym zmianom. Konstrukcja tych akumulatorów opiera się na ołowiowej anodzie, katodzie z tlenku ołowiu oraz płynnego elektrolitu. Jest nim wodny roztwór kwasu siarkowego.
Specjaliści z AkumulatorPoznan.pl wyjaśniają: Samochody z akumulatorami kwasowo– ołowiowymi są najczęściej spotykanymi na światowych drogach. Tego typu produkty pasują zarówno do aut osobowych, ciężarowych, jak i ciągników oraz motocykli.
Dużą zaletą akumulatorów kwasowo– ołowiowych jest ich niska cena. Na uwagę zasługuje też długotrwałość i odporność na głębokie rozładowanie. Nawet w pełni wyczerpany akumulator można naładować do stanu wyjściowego, jednak częste i długotrwałe rozładowanie prowadzi do obniżenia parametrów użytkowych.
Akumulatory żelowe
Cechą charakterystyczną tego typu akumulatorów jest obecność elektrolitu w formie krzemionkowo– siarkowego żelu. Dzięki takiemu rozwiązaniu produkt można ustawić w dowolny sposób, a elektrolit nie będzie z niego wyciekał.
Co ważne, akumulatorów żelowych nie trzeba regularnie uzupełniać, a zastosowany żel nie ulega parowaniu. Tego typu produkty są też bardzo odporne na wibracje i wyróżniają się większą wytrzymałością cykliczną niż kwasowo– ołowiowe. Akumulatory żelowe mają jednak nieco niższą moc, dlatego nie znajdują zastosowania rozruchowego. Będą dobrym rozwiązaniem dla jednośladów, przyczep kempingowych lub samochodów, które wymagają długotrwałego zasilania.
Nowoczesne akumulatory AGM
W akumulatorach typu Absorbed Glass Mat, w skrócie AGM, wykorzystuje się specjalistyczne włókno szklane nasączone elektrolitem. Ich cechą charakterystyczną jest ogromna wytrzymałość, nawet trzykrotnie większa niż w przypadku produktów kwasowo– ołowiowych.
Najlepiej sprawdzają się w pojazdach, które są intensywnie użytkowane, czyli karetkach, autobusach, ale też w samochodach hybrydowych. Akumulatory AGM są odporne na wstrząsy i wibracje oraz można ustawić je w dowolnej pozycji. Są jednak nieco droższe niż pozostałe typy produktów.