Jakie silniki najlepiej współpracują z instalacjami LPG?
Wiele silników ma na tyle problematyczną konstrukcję, że bardzo źle znosi eksploatację na LPG. Rezultat? Usterki, awarie i konieczność wymiany części na nowe. Na szczęście takiego scenariusza da się uniknąć. Trzeba jednak dysponować odpowiednią wiedzą lub skonsultować się w tym zakresie ze specjalistą. Sprawdź, które silniki będą najbardziej nadawać się do instalacji gazowe, a które nie.
Jakie silniki będą współpracować z LPG?
Jest wiele czynników wpływających na to, że jakiś silnik będzie kompatybilny z LPG. Pierwszy parametr odnosi się do głowicy silnika, która powinna być odporna chemicznie. To samo dotyczy gniazd zawodowych. To bardzo ważne, ponieważ głowica przy LPG będzie pracować z o wiele wyższymi temperaturami niż tymi podczas spalania benzyny.
Jeszcze innym sposobem na sprawienie, by silnik dobrze „łączył się” z LPG, jest zastosowanie specjalnych środków lubryfikujących.
Czym skutkuje zamontowanie instalacji LGP w aucie z niekompatybilnym silnikiem?
Istnieje kilka potencjalnych usterek, do których może dojść przy łączeniu instalacji LPG z niezbyt współpracującą jednostką napędową.
Przede wszystkim, warto powiedzieć o pęknięciu głowicy. Do takiej awarii dochodzi w momencie spalania mieszanki gazowo-powietrznej. Taka operacja ma bowiem miejsce w bardzo wysokich temperaturach. Jak rozpoznać, że doszło do tej nieprawidłowości? Pierwszym niepokojącym sygnałem będzie problem z uruchamianiem silnika lub jego samoczynne gaśniecie bez wyraźnego powodu. Warto wówczas udać się do serwisu, na przykład Autogaz Wójcik.
Kolejną usterką może być wypalenie gniazd zaworowych, czyli ich uszkodzenie. Jest to efekt tego, że w wyniku wysokich temperatur doszło do kasowania luzów zaworowych. Obniża to zdolność chłodzenia zawodów.
Skąd wiedzieć, że dany silnik nadaje się do pracy z LPG?
Przy zamontowaniu instalacji LPG zmieniają się parametry i sposób pracy wielu układów w samochodzie. Trudno niekiedy w sposób wiarygodny oszacować, czy dany silnik odnajdzie się w takiej nowej rzeczywistości. Oczywiście można przeanalizować podstawowe parametry. Faktem jest jednak to, że dopiero praktyka weryfikuje wstępne założenia. Poza tym wiele zależy od konkretnej marki silnika, od miejsca i roku produkcji itd.
Na pewno warto również poczytać opinie o konkretnych modelach silnika. Dla każdego przewidziano bowiem inne warunki pracy i inne możliwości wykorzystania. W razie wątpliwości warto wesprzeć się opinią fachowca.