Kiedy należy wezwać autolawetę?
Konieczność wezwania lawety to niezbyt przyjemna sytuacja dla każdego kierowcy. Jednocześnie każdy kierowca – niezależnie od swoich umiejętności i stażu za kółkiem - powinien być w pełni świadom tego, że może przed tą koniecznością stanąć w praktycznie dowolnej chwili. Podpowiadamy, w jakim sytuacjach należy czym prędzej zadzwonić po pomoc drogową w celu przetransportowania naszego auta do warsztatu.
Wypadki drogowe
Jeśli lawety samochodowe z czymś się nam kojarzą, to z pewnością są to mniej lub bardziej poważne wypadki na drogach. Oczywiście, zanim zadzwonimy po lawetę powinniśmy w pierwszej kolejności powiadomić o całej sytuacji odpowiednie służby i zadbać o bezpieczeństwo w najbliższej okolicy – dopiero potem możemy martwić się odprowadzeniem samochodu do warsztatu. Lawetę warto zamówić nawet wtedy, kiedy wydaje się nam, że samochód jest w dość dobrym stanie.
- Należy pamiętać, że bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia nie jesteśmy w stanie na miejscu wypadku oszacować stopnia uszkodzenia auta – mówi przedstawiciel firmy Autopomoc24h.pl – Nigdy nie może więc mieć pewności, że uszkodzeniu nie uległ układ sterowania czy hamowania. Prowadzenie takiego auta stwarza dla nas i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego bardzo poważne zagrożenie zdrowia i życia.
Samochód odmawia posłuszeństwa
Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że nasze auto jest w świetnym stanie technicznym, musimy brać pod uwagę możliwości wystąpienia zupełnie nieoczekiwanej usterki. Niektóre z nich mogą tylko nieznacznie pogorszyć nasz komfort jazdy, inne całkowicie unieruchomią pojazd. Nie zawsze jesteśmy w stanie je usunąć samodzielnie – przeszkodzą może być zarówno brak odpowiednich narzędzi, jak i po prostu brak umiejętności. To druga sytuacja, w której warto skontaktować się z firmą oferującą holowanie pojazdów.
Transport samochodów
Lawety mogą posłużyć nie tylko do transportu samochodów uszkodzonych po wypadku czy wymagających naprawy. Często korzysta się z nich również w celu przewiezienia samochodów, które ze względów prawnych – np. braku rejestracji – nie mogą zostać dopuszczone do ruchu. Możemy skorzystać z tej usługi jeśli sprowadzamy samochód z zagranicy.
Czy laweta to konieczność?
Wizja tego, że za wynajęcie lawety trzeba zapłacić – o ile kosztów nie pokrywa ubezpieczyciel – powoduje, że wielu kierowców prędzej zdecyduje się na skorzystanie z pomocy znajomego z samochodem, który weźmie nasze auto na hol. Należy pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. Przepisy zabraniają holowania na linie m.in. pojazdów, które mają uszkodzony układ sterowania lub hamowania. Ponadto holowanie wymaga od obu kierowców bardzo dużych umiejętności oraz sprawnej komunikacji. Dlatego w każdej sytuacji warto rozważyć wezwanie lawety.