Materiał Partnera
Kiedy szyby samochodowe kwalifikują się do wymiany?

Kiedy szyby samochodowe kwalifikują się do wymiany?

Bezpieczeństwo podczas jazdy powinno być priorytetem każdego kierowcy. Mają na nie wpływ umiejętności osoby prowadzącej pojazd, ale też sprawność oraz odpowiedni stan techniczny wszystkich elementów auta. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest, aby szczególną uwagę zwracać na szyby samochodowe. Co może sugerować, że nadają się one do wymiany?

Stan szyb samochodowych a bezpieczeństwo na drodze

Szybą, która ma największe znaczenie w aucie, jest ta znajdująca się przed oczami kierowcy. To ona umożliwia obserwację drogi oraz bezpieczne i komfortowe prowadzenie samochodu.

Niestety to właśnie ona jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Wystarczy uderzenie niewielkiego kamienia, przejażdżka żwirową trasą, aby na jej powierzchni pojawiły się defekty. Każdy mankament, taki jak rysa czy odprysk, który pojawi się na szybie, utrudnia obserwację ruchu na drodze. Dzieje się tak, gdyż tego rodzaju ubytki mogą zniekształcać widziany obraz, a tym samym drastycznie pogarszać widoczność.

- Prowadzenie samochodu z uszkodzoną szybą zdecydowanie się nie opłaca. Po pierwsze jest to niebezpieczne i może stać się przyczyną spowodowania wypadku drogowego. Ponadto na kierowców, którzy lekceważą zły stan szyb, czekają poważne konsekwencje. Policja podczas kontroli może nie tylko wystawić mandat na pokaźną kwotę, ale także zabrać dowód rejestracyjny pojazdu. Dlatego zdecydowanie lepiej wymienić lub naprawić powstałe uszkodzenia – tłumaczy ekspert z firmy AGAT. Auto szyby.

Kiedy jedynym rozwiązaniem jest wymiana szyby na nową?

Dobra informacja jest taka, że w niektórych przypadkach można uchronić się przed wymianą szyby w samochodzie na nową. Niekiedy fachowcy są w stanie ją naprawić. Wykorzystuje się do tego specjalne żywice. W ten sposób można pozbyć się defektów zwanych w specjalistycznym żargonie „oczkami” i „gwiazdkami”.

Są jednak sytuacje, kiedy jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana szyby samochodowej. Dzieje się tak, gdy:

  • uszkodzenia znajdują się zbyt blisko krawędzi szyby, innych pęknięć, rys lub pod uszczelką;
  • defektów, które należałoby usunąć, jest zbyt dużo;
  • uszkodzenie (odprysk, rysa, pęknięcie) znajduje się na wysokości wzroku kierowcy.

Trzeba pamiętać o tym, że stan techniczny przedniej szyby jest ważny nie tylko ze względu na bezpieczeństwo. Wpływa również bezpośrednio na solidność konstrukcji całego auta.

Każdy defekt, który może zagrażać ograniczeniem widoczności drogi, musi zostać niezwłocznie usunięty przez specjalistów. To do nich należy decyzja, czy szybę można naprawić, czy niestety konieczna będzie jej wymiana na nową.

 

Kategorie
Warto przeczytać
Mycie i demontaż jako czynności wstępne przed naprawą wtryskiwaczy
Nierówna praca silnika, dymienie i zwiększone spalanie mogą świadczyć o awarii wtryskiwaczy. Wówczas niezbędna jest ich naprawa, którą poprzedza mycie i demontaż. Prawidłowo wykonane czynności wstępne pozwolą na...
Czym zajmują się stacje kontroli pojazdów?
Stacje kontroli pojazdów oferują przede wszystkim przeprowadzanie badań diagnostycznych, które są niezbędne do rejestracji każdego pojazdu, a także do przedłużenia jej ważności. Obowiązek ten jest uregulowany prawnie...
Co zrobić z uszkodzonym tłumikiem?
Tłumik w samochodzie pełni bardzo ważną funkcję. Odpowiada za ukierunkowanie strumienia spalin, które wypadają z silnika oraz tłumik hałas, jaki generuje pracujący silnik. Jednak z czasem działanie wysokiej temperatury...
Znajdź warsztaty samochodowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas