Kiedy warto się zdecydować na polerowanie?
Zadbany lakier, bez rys i zadrapań, czysty i właściwie zabezpieczony jest niewątpliwą ozdobą każdego samochodu. Dbałość o wyjątkowe walory estetyczne samochodu przejawiają nie tylko entuzjaści motoryzacji, ale też zwykli kierowcy. Chętnie korzystają oni z usług firm zajmujących się auto detailingiem. Jednym z zabiegów podnoszących walory estetyczne pojazdu jest polerowanie lakieru. Kiedy się na ten zabieg zdecydować?
Najczęstsze przyczyny uszkodzeń lakieru samochodowego
Powierzchnie lakiernicze każdego samochodu narażone są na różnego typu uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Najczęściej lakier traci swoje walory estetyczne z powodu pojawiania się drobnych zarysowań lub większych rys. Odpryski na lakierze tworzą się na skutek uderzeń drobnych kamyków, żwiru i piasku. Powłoki lakiernicze tracą swój pierwotny wygląd poprzez oddziaływanie chemikaliów oraz soli, której używa się w okresie zimowym do posypywania jezdni. Dodatkowym źródłem degradacji lakieru jest słoneczne promieniowanie UV. Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na jakość lakieru samochodowego i są przyczyną jego zmatowienia.
Polerowanie lakieru najlepszym sposobem na zmatowienia
Najbardziej skuteczną metodą renowacji lakieru i przywrócenia mu dawnej świetności jest profesjonalne polerowanie powłoki lakierniczej. Najlepiej przeprowadzić ją w renomowanym warsztacie, zatrudniającym doświadczonych specjalistów. Dopasują oni metodę wykonania zabiegu do charakterystyki uszkodzeń i wezmą pod uwagę takie szczegóły, jak grubość lakieru, specyfikę powłoki oraz ocenią, czy lakier pojazdu był już wcześniej polerowany. Ma to fundamentalne znaczenie dla jakości przeprowadzonej renowacji. Jednym z takich warsztatów jest firma Czogum Auto Spa Detailing w Pruszczu Gdańskim.
Kiedy warto podjąć decyzję o polerowaniu i jak ono przebiega?
Jeśli dostrzeżesz na lakierze swojego pojazdu drobne rysy i zmatowienia, to znak, że najwyższy czas pomyśleć o regeneracji powłoki lakierniczej. Nie warto wówczas czekać, gdyż większe uszkodzenia mogą być trudne do usunięcia. Do polerowania nadwozia wykorzystuje się specjalne polerki z gąbką oraz specjalistyczne pasty polerskie. Gąbki do polerowania występują w kilku twardościach, a ich wybór zależy od rodzaju lakieru oraz specyfiki uszkodzeń.
Można wyróżnić trzy intensywności renowacji:
Odświeżenie lakieru poprzez usunięcie bardzo drobnych rys i mikrozarysowań, a także jego zabezpieczenie.
Korekta jednoetapowa umożliwiająca usunięcie nawet 60% rys.
Korekta wieloetapowa umożliwiające pozbycie się 95% rys i zapewniająca przywrócenie idealnego stanu lakieru.
Pamiętaj! Jeżeli chcesz przez długie lata cieszyć się blaskiem lakieru w swoim aucie, nie zapominaj o jego częstej konserwacji, a w razie potrzeby o profesjonalnym polerowaniu powłoki lakierniczej.