Które części samochodowe wymagają okresowej wymiany?
Regularna wymiana oleju silnikowego, filtrów oraz m.in. elementów układu hamulcowego, gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowników, a także niezawodność auta, zapobiegając awariom, których naprawa może nieść za sobą nieraz całkiem spore koszty. Które części samochodowe podlegają okresowej wymianie? Jak często zmieniać olej i filtry? Na te oraz inne pytania, odpowiemy w artykule.
Olej silnikowy i inne płyny eksploatacyjne
Olej silnikowy pełni w samochodzie wiele istotnych funkcji: smaruje poszczególne podzespoły silnika, zapobiegając ich zatarciu, chłodzi silnik i chroni go przed przedostawaniem się do jego wnętrza zabrudzeń, będących produktami ubocznymi spalania paliwa. Zaniechanie wymiany oleju może prowadzić do poważnych usterek, których naprawa może wiązać się z wysokimi kosztami – warto tego uniknąć, dokonując regularnej wymiany. Jak często wymieniać olej silnikowy? Rozsądnym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie jego wymiana po przejechaniu 10 000 kilometrów lub raz w roku.
Po przejechaniu 60 000 – 80 000 km, wymianie podlega olej w skrzyni biegów. Płyn hamulcowy – podobnie, jak płyn chłodniczy, należy wymieniać co 2 lata lub po przejechaniu 60 000 km. Godną polecenia firmą, oferującą wysokiej jakości części samochodowe, akcesoria, a także oleje i płyny eksploatacyjne znanych i cenionych na rynku motoryzacyjnym marek, jest hurtownia motoryzacyjna S-auto we Wrocławiu.
Filtry
Okresowej wymianie podlegają także filtry – kierowcy muszą pamiętać o regularnej wymianie filtra oleju i powietrza (przy wymianie oleju), a także filtra kabiny oraz paliwa.
Rozrząd
Wymiana rozrządu wymagana jest co 90 000 – 120 000 km, zależnie od zaleceń producenta pojazdu. Zapobiegliwi kierowcy wymieniają rozrząd jednak również po zakupie auta z drugiej ręki.
Zerwanie mocno zużytego paska rozrządu, może prowadzić do zniszczenia silnika. Jego naprawa lub ewentualna wymiana, może wiązać się z kosztami rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Koszty wymiany rozrządu są zatem nieporównywalnie niskie w zestawieniu ich z kosztami, na jakie jesteśmy narażeni w przypadku poważnej usterki silnika.
Akumulator
Specjaliści oraz większość producentów zaleca, by akumulator samochodowy wymieniać co ok. 5-6 lat (lub ewentualnie wcześniej, jeśli bateria ulegnie szybszemu zużyciu).
Tarcze i klocki hamulcowe
Jako, że elementy układu hamulcowego bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo, warto pamiętać o ich regularnej wymianie. Tarcze i klocki hamulcowe należy wymieniać po przejechaniu maksymalnie 50 000 km lub wcześniej, jeśli wystąpią objawy, mogące świadczyć o ich zużyciu (drgania kierownicy podczas jazdy, pisk hamulców oraz pulsowanie pedału podczas hamowania).