Materiał Partnera
Najczęstsze usterki mechaniczne samochodów

Najczęstsze usterki mechaniczne samochodów

Wydatki na utrzymanie samochodu to nie tylko te na ubezpieczenie czy paliwo. Tuż obok niezwykle ważnego kosztu, jakim jest utrata wartości pojazdu, należy pamiętać o konieczności wymiany poszczególnych materiałów eksploatacyjnych, przeprowadzania serwisowania czy też dokonywania ewentualnych napraw. Niestety te ostatnie mogą okazać się dużą inwestycją. A jakie najczęściej usterki mechaniczne pojawiają się w samochodach?

Awaria w trasie

Awaria samochodu podczas pokonywania długich tras wiąże się z ogromnymi kłopotami, stresem i kosztem. O ile uszkodzony został drobny element, jak przepalona żarówka – nie ma o co się martwić. Można ją bezproblemowo kupić na stacji i wymienić na nową, nawet samodzielnie. Jeśli jednak pojawia się problem z silnikiem, skrzynią biegów czy hamulcami, zaczyna się robić poważnie. Właśnie dlatego specjaliści z warsztatu samochodowego CELMER zalecają regularne kontrolowanie stanu technicznego pojazdu, zwłaszcza przed zaplanowaniem wyruszenia w długą trasę.

Wielu kierowców zwraca również uwagę, że awarie pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie. Chcąc zapewnić sobie spokój ducha i szybką pomoc, warto zadbać o ubezpieczenie assistance, które dostępne jest w ramach AC. Zapewnia ono wsparcie
w trudnych sytuacjach np. poprzez pomoc w holowaniu czy dostarczeniu zastępczego pojazdu.

Co psuje się najczęściej?

Jedną z częstszych awarii na drodze jest przebicie opony. Niestety nie da się przed tym wydarzeniem uchronić, aczkolwiek można się przygotować na jego wystąpienie. Warto samochód wyposażyć w koło zapasowe i regularnie kontrolować jego stan. Należy także mieć podnośnik i klucz do kół, które ułatwią szybką wymianę.

Kolejnym zgłaszanym przez kierowców problemem są kłopoty z hamulcami. Niestety nawet niewielkie nieprawidłowości w tym układzie stwarzają poważne zagrożenie na drodze. Często pojawiają się w wyniku skorodowanych bądź uszkodzonych przewodów. Chcąc uniknąć problemów, zaleca się regularne kontrolowanie poziomu płynu hamulcowego oraz zużycia klocków hamulcowych.

Jednymi z częściej występujących awarii są także te związane z układami elektronicznymi. Mogą pojawić się spięcia w instalacji, przepalenia bezpieczników czy rozładowanie akumulatora. Zaleca się przede wszystkim dbanie o akumulator i regularnie wymienianie go co ok. 4-5 lat. W przypadku pozostałych elementów elektrycznych trudno się przed nimi uchronić, gdyż wszystko schowane jest najczęściej pod deską rozdzielczą.

Ostatnim pojawiającym się problemem są uszkodzenia silnika. Zatarcia, zerwanie paska rozrządu, awaria turbiny – wszystko to może zdarzyć się w każdym samochodzie. Aby jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia wspomnianych sytuacji należy dbać o wymianę i właściwy poziom oleju silnikowego.

Kategorie
Warto przeczytać
Rola i znaczenie przewodów hamulcowych w konstrukcjach pojazdów
Większość właścicieli pojazdów wie, czym są klocki albo tarcze hamulcowe. Jeśli coś złego się dzieje z hamulcami, najpierw przypuszczają, iż jest to wina tych elementów. Nie każdy ma jednak świadomość, jak istotną rolę...
Jak działa wspomaganie kierownicy w aucie?
Wspomaganie hydrauliczne kierownicy jest układem działającym w oparciu o pompę hydrauliczną, która z kolei napędzana jest paskiem od silnika samochodu. Pompa ta pracuje przez cały czas, niezależnie od tego, czy samochód...
Przegląd rejestracyjny samochodu – kiedy, gdzie, za ile?
Przegląd auta jest niezbędny do przedłużenia ważności dowodu rejestracyjnego. Warto go wykonać również przed dłuższą podróżą lub wtedy, gdy jeden z podzespołów auta nie działa poprawnie. Jesteś właścicielem samochodu?...
Znajdź warsztaty samochodowe