Najczęstsze usterki mechaniczne samochodów
Wydatki na utrzymanie samochodu to nie tylko te na ubezpieczenie czy paliwo. Tuż obok niezwykle ważnego kosztu, jakim jest utrata wartości pojazdu, należy pamiętać o konieczności wymiany poszczególnych materiałów eksploatacyjnych, przeprowadzania serwisowania czy też dokonywania ewentualnych napraw. Niestety te ostatnie mogą okazać się dużą inwestycją. A jakie najczęściej usterki mechaniczne pojawiają się w samochodach?
Awaria w trasie
Awaria samochodu podczas pokonywania długich tras wiąże się z ogromnymi kłopotami, stresem i kosztem. O ile uszkodzony został drobny element, jak przepalona żarówka – nie ma o co się martwić. Można ją bezproblemowo kupić na stacji i wymienić na nową, nawet samodzielnie. Jeśli jednak pojawia się problem z silnikiem, skrzynią biegów czy hamulcami, zaczyna się robić poważnie. Właśnie dlatego specjaliści z warsztatu samochodowego CELMER zalecają regularne kontrolowanie stanu technicznego pojazdu, zwłaszcza przed zaplanowaniem wyruszenia w długą trasę.
Wielu kierowców zwraca również uwagę, że awarie pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie. Chcąc zapewnić sobie spokój ducha i szybką pomoc, warto zadbać o ubezpieczenie assistance, które dostępne jest w ramach AC. Zapewnia ono wsparcie w trudnych sytuacjach np. poprzez pomoc w holowaniu czy dostarczeniu zastępczego pojazdu.
Co psuje się najczęściej?
Jedną z częstszych awarii na drodze jest przebicie opony. Niestety nie da się przed tym wydarzeniem uchronić, aczkolwiek można się przygotować na jego wystąpienie. Warto samochód wyposażyć w koło zapasowe i regularnie kontrolować jego stan. Należy także mieć podnośnik i klucz do kół, które ułatwią szybką wymianę.
Kolejnym zgłaszanym przez kierowców problemem są kłopoty z hamulcami. Niestety nawet niewielkie nieprawidłowości w tym układzie stwarzają poważne zagrożenie na drodze. Często pojawiają się w wyniku skorodowanych bądź uszkodzonych przewodów. Chcąc uniknąć problemów, zaleca się regularne kontrolowanie poziomu płynu hamulcowego oraz zużycia klocków hamulcowych.
Jednymi z częściej występujących awarii są także te związane z układami elektronicznymi. Mogą pojawić się spięcia w instalacji, przepalenia bezpieczników czy rozładowanie akumulatora. Zaleca się przede wszystkim dbanie o akumulator i regularnie wymienianie go co ok. 4-5 lat. W przypadku pozostałych elementów elektrycznych trudno się przed nimi uchronić, gdyż wszystko schowane jest najczęściej pod deską rozdzielczą.
Ostatnim pojawiającym się problemem są uszkodzenia silnika. Zatarcia, zerwanie paska rozrządu, awaria turbiny – wszystko to może zdarzyć się w każdym samochodzie. Aby jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia wspomnianych sytuacji należy dbać o wymianę i właściwy poziom oleju silnikowego.