Pompy olejowe, zwijadła, przepływomierze – specjalistyczne elementy wyposażenia warsztatu
Do czego służą pompy olejowe czy przepływomierze? Gdzie się z nich korzysta? Nowoczesny warsztat mechaniczny powinien stanowić centrum o doskonale dobranym wyposażeniu technicznym, które na co dzień ułatwiać powinno prawidłowe realizowanie serwisu pojazdów czy dokonywanie napraw. Czy wspomniany sprzęt stanowi istotne wsparcie pracy serwisanta, a tym samym poprawia wydajność i jakość obsługi?
Dobre wyposażenie warsztatu – co znaczy w praktyce?
Decydując się na prowadzenie samodzielnego warsztatu czy serwisu samochodowego trzeba być gotowym na świadczenie obsługi na możliwie najwyższym i najlepszym poziomie. Poza wiedzą i umiejętnościami mechaników konieczne jest także odpowiednie wyposażenie samego punktu napraw. Wybór i instalacja solidnego, nowoczesnego i specjalistycznego sprzętu, na przykład urządzeń przeznaczonych do monitoringu olejowego czy profesjonalnej wymiany oleju, nie powinien być przy tym skomplikowany. W ofercie wielu dystrybutorów takiego wyposażenia dostępne są funkcjonalne i tak niezbędne w codziennej pracy elementy. Dzięki zastosowaniu najistotniejszych urządzeń, wśród których nie powinno zabraknąć pomp pneumatycznych, pomp do zużytego oleju czy akcesoriów takich, jak zwijadła i dozowniki serwis staje się rozpoznawalny wśród klientów i oceniany jako obiekt nowoczesny i spełniający wysokie standardy pracy. Może jednocześnie ściśle kontrolować zużywane w trakcie serwisowania płyny eksploatacyjne i smary.
Pompy olejowe i przepływomierze
Elementy systemów dozowania cieczy, takie jak pompy olejowe, to urządzenia wydajne i funkcjonalne, które szybko usprawnią pracę każdego punktu obsługi pojazdów mechanicznych. Modele pneumatyczne, przeznaczone do montażu i wykorzystania w przypadku beczek wielolitrowych, pozwalają na dozowanie płynów z maksymalną wydajnością, nawet do kilkudziesięciu litrów na minutę. Specjalna konstrukcja takich urządzeń zapewnia przy tym wysoki stopień filtracji z zanieczyszczeń. Same pompy mogą być wykorzystywane do pracy z olejami silnikowymi czy przekładniowymi.
Wśród sprzętu przeznaczonego do sprawnej wymiany oleju w pojazdach dostępne są także pistolety wyposażone w specjalistyczne przepływomierze, które dokonują pomiaru przepływu danej substancji – w tym wypadku właśnie oleju. Takie pistolety poprawiają komfort pobierania płynów i ich dalszej dystrybucji. Ułatwiają tym samym obsługę klienta oraz zarządzanie procesami serwisowymi w sposób racjonalny i oszczędny.
Wyposażenie uzupełniające – zwijadła i bębny
Zwijadła czy bębny to elementy wyposażenia warsztatu służące do prawidłowego przechowywania, zwijania oraz rozwijania węży transportujących smary, powietrze, oleje oraz innego typu płyny, w tym na przykład te do spryskiwaczy.
Przewody transportowe nigdy nie powinny pozostawać rozrzucone czy niedbale składane na terenie serwisu z różnych przyczyn: może dojść do ich przypadkowego uszkodzenia, jak również same w sobie stanowią ryzyko potknięcia się dla pracowników czy rozlania pozostającej w nich cieczy.
Dobrany do potrzeb bęben pozwoli więc odpowiednio gospodarować miejscem i zabezpieczać same urządzenia, co potwierdza doradca sprzedażowy firmy Elwico w Warszawie: Zwijadła to konstrukcje wyjątkowo trwałe i do tego dostępne w wielu różnych wariantach, co pozwala dobrać rozwiązanie najlepiej dostosowane do potrzeb warsztatu. Mogą być wyposażone w metalowe szpule, obudowy czy podwójne ramy, co wzmacnia całe urządzenie i umożliwia zawijanie przewodów o większej długości bez ryzyka ich zniekształcania.
Nowoczesne wyposażenie warsztatu powinno być obecnie standardem. Wiele serwisów intensywnie dąży do poprawy swojego zaplecza technicznego, co ewidentnie przekłada się także na poprawę ich ogólnego funkcjonowania.