Szczypce do prac pod napięciem. Czym powinny się cechować?
W pracach pod napięciem najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wszelkie narzędzia używane do wykonywania tego rodzaju działań powinny być odpowiednio dostosowane do warunków, w których są używane. Nie inaczej jest ze szczypcami do prac pod napięciem, które powinny cechować się nie tylko bezpieczeństwem, ale również ergonomią użytkowania oraz doskonałą izolacyjnością.
Prace prowadzone przy urządzeniach rozdzielczych czy liniach wysokiego napięcia obarczone są ryzykiem porażenia prądem. Dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo pracowników, którzy nie tylko powinni przestrzegać norm bezpieczeństwa i higieny pracy, ale również posiadać niezbędne narzędzia. Jednym z nich są szczypce do prac pod napięciem.
Szczypce izolacyjne oraz izolowane
Normy regulujące kwestię prac pod napięciem wyróżniają dwa rodzaje narzędzi, które mogą być stosowane: izolacyjne oraz izolowane. Zasada ich działania jest dość podobna, ponieważ obydwa charakteryzują się właściwościami izolacyjnymi, chroniącymi użytkownika przed wysokim napięciem. Różnią się jednak budową: narzędzia izolowane składają się z metalowych głowic roboczych, natomiast narzędzia izolacyjne w całości wykonane są z materiału izolacyjnego lub są nim pokryte.
Narzędzia izolowane charakteryzują się dodatkowo wysoką wytrzymałością mechaniczną. Narzędzia izolacyjne natomiast posiadają wysokie parametry izolacyjne. Istnieje również trzecia kategoria, łącząca cechy obydwu rodzajów narzędzi – są to narzędzia hybrydowe.
Jakie cechy powinny posiadać szczypce do prac pod napięciem?
Niezależnie od tego, czy wybierzemy szczypce izolacyjne, izolowane czy hybrydowe – każde z nich powinny charakteryzować się tymi samymi właściwościami. Przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo. Każde szczypce powinny spełniać odpowiednie normy. Są to normy, które określają konstrukcję narzędzi rzemieślniczych wykorzystywanych do prac pod napięciem. Bezpieczne i wygodne szczypce do tego typu prac znajdziemy na przykład w ofercie firmy Hubix.
Drugą istotną kwestią związaną z bezpieczeństwem użytkowania jest wysoka izolacyjność narzędzi. Szczypce zarówno izolacyjne jak i izolowane powinny składać się z dwóch warstw izolujących, w różnych kolorach. Dzięki temu, w przypadku na przykład upuszczenia narzędzia na ziemię lub uderzenia czymś twardym, będziemy mieć pewność, że nadal posiada swoje właściwości izolacyjne lub też, że należy je wymienić na inne, ponieważ wierzchnia warstwa została uszkodzona.
Kolejną cechą, którą powinny posiadać szczypce do prac pod napięciem jest ich ergonomia. Szczypce izolowane posiadają metalową głowicę, która podczas wykonywania prac na urządzeniach pod napięciem może przewodzić prąd. Dlatego istotne jest, aby była odpowiednio chroniona: ześlizgiwaniu się dłoni w kierunku głowicy zapobiegną ograniczniki.