WD 40. Czym jest i do czego służy?
WD-40 to niezawodny środek smarny i ograniczający korozję, który został wynaleziony ponad 60 lat temu przez zespół naukowców pracujących nad substancją wypierającą wilgoć dla NASA. Skuteczność preparatu w radzeniu sobie z rdzą oraz smarowaniu połączeń mechanicznych spowodowała, że zyskał on ogólnoświatową sławę i stał się jednym z najlepszej rozpoznawanych produktów wykorzystywanych na całym świecie.
Jak działa WD-40?
Istnieje niewiele środków chemicznych i preparatów technicznych, które zrobiły tak zawrotną karierę, jak legendarny WD-40. Popularność środka wynika z tego, że znakomicie połączył zdolność do radzenia sobie z podstawowymi problemami, jakie napotykamy, zajmując się konserwacją czy naprawą starszych maszyn, urządzeń i pojazdów – wszechobecną korozją oraz kłopotami ze smarowaniem miejsc o utrudnionym dostępie. Korozja powstająca w wyniku utleniania metalu, najczęściej różnych gatunków stali, mającego kontakt z wodą lub silnie działającymi chemikaliami jest bardzo powszechna. Rdza może się pojawić w różnych miejscach, lecz szczególnie kłopotliwa będzie wówczas, gdy zaatakuje połączenia gwintowane lub wciskane, a także przylegające do siebie części tulei i zawiasów. Uszkodzenia powierzchni wzmagają pojawiające się między nimi tarcie, utrudniając odkręcenie nakrętki, wyjęcie sworznia czy podobnego elementu, a także otwarcie zawiasu. W sukurs przychodzi w takich przypadkach preparat działający tak jak WD-40 – wyjaśnia przedstawiciel firmy BAMART, która zajmuje się sprzedażą łożysk, pasków klinowych, uszczelnień oraz chemii technicznej.
Działanie WD-40 opiera się o bardzo prosty, a zarazem skuteczny mechanizm. By móc odkręcić, poruszyć lub rozmontować zardzewiałe złącze konieczne będzie jego nasmarowanie. Odpowiedni środek smarny jest w stanie wypełnić nierówności – przy pojawieniu się korozji dość znaczne – co daje odpowiedni poślizg i pomaga w rozluźnieniu połączenia i przemieszczeniu tworzących go elementów. W szczelinę między dwiema zardzewiałymi powierzchniami musi jednak w tym celu zostać wprowadzony smar. Problemem jest to, że substancja tego rodzaju powinna charakteryzować się wysoką lepkością, tak by mogła dobrze przylegać do powierzchni, na której ma wytworzyć sprzyjający poślizgowi film. Jednocześnie do tego, by jakakolwiek ciecz mogła przeniknąć w bardzo ciasną szczelinę, niezbędna będzie bardzo niska lepkość i dobre właściwości penetracyjne.
W preparacie WD-40 problem ten rozwiązano, rozcieńczając środek smarny. Dzięki temu zabiegowi powstała mieszanka ma szansę dotarcia do zajętych przez rdzę miejsc. Co ważne, zastosowany lotny węglowodór dość szybko odparowuje, co sprawia, że środek smarny może spełnić swoje zadanie.
Równie ważną właściwością WD-40 jest zdolność do wypierania wody oraz zabezpieczania metalu przed korozją. Za sprawą właściwości hydrofobowych użytych w składzie preparatu węglowodorów działa on odpychająco na cząsteczki wody. Dzięki temu, po stworzeniu jednolitej i dobrze przylegającej do podłoża za sprawą wysokiej lepkości powłoki WD-40 jest w stanie chronić powierzchnię, nie dopuszczając do niej wilgoci.
W jaki sposób można jeszcze wykorzystać WD-40?
Wielka popularność preparatu WD-40 wynika z jego uniwersalności, ale także dużego zapotrzebowania na środek o podobnych właściwościach. Jest on jednym z najczęściej wykorzystywanych w warsztatach mechanicznych środków smarnych. Producent środka WD-40 zaleca stosowanie go przede wszystkim jako zabezpieczenia antykorozyjnego oraz uniwersalnego smaru. Nadaje się on więc do spryskiwania powierzchni elementów metalowych narażonych na kontakt z wodą i rdzewienie, a także do zmniejszania zawilgocenia. Będzie przydatny przy smarowaniu skorodowanych połączeń, które mają zostać rozdzielone, a także elementów, które nie pracują pod dużym obciążeniem. Warto jednak pamiętać, że WD-40 nie powinien być używany zamiast odpowiednich smarów tam, gdzie działają duże siły czy wysoka temperatura. Ze względu na swoje właściwości powoduje on wypłukiwanie innych smarów i w niektórych przypadkach jego użycie może być jedynie doraźne.
Po preparat WD-40 chętnie sięgają majsterkowicze oraz osoby, które wykonują drobne domowe naprawy. Jego właściwości od lat zachęcają użytkowników do eksperymentów i stosowania go na znacznie szerszą skalę. Poza użyciem w sytuacjach zbliżonych do zalecanych przez producenta – odblokowywania zamków, skrzypiących zawiasów czy blokujących się zaczepów, WD-40 używa się m.in. do usuwania tłustych zabrudzeń, maskowania zarysowań na powierzchniach, usuwania plam z kamienia, śladów po kleju czy wręcz odklejania różnych przedmiotów. Wśród pomysłów na użycie WD-40 można też znaleźć czyszczenie narzędzi czy odstraszanie owadów lub gryzoni.
Warto pamiętać, że stosowanie preparatu niezgodnie z przeznaczeniem może powodować uszkodzenie niektórych przedmiotów. Tak będzie m.in. z gumowymi uszczelkami, które pod wpływem znajdujących się w WD-40 węglowodorów mogą ulec zniszczeniu. Nie wolno też zapominać, że preparat może być szkodliwy, gdy będzie intensywnie wdychany, jest także łatwopalny, a bezpośredni kontakt z nim może powodować zawroty głowy czy poczucie senności. Spożycie środka może zaś grozić poważnym zatruciem. Przy używaniu WD-40 w inny sposób niż określony przez producenta należy więc zachować daleko posuniętą ostrożność.