Materiał Partnera
Wymiana klocków hamulcowych - etapy postępowania

Wymiana klocków hamulcowych - etapy postępowania

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych systemów w pojeździe. Od jego poprawnego działania uzależnione jest zdrowie oraz życie kierowcy i pasażerów. Warto więc zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie i nie lekceważyć sygnałów o potencjalnych usterkach. Jednym z elementów tego układu są klocki hamulcowe, jak przebiega ich wymiana i jak często się jej dokonuje?

Jak działają klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe składają się z kilku części. Podstawą całości jest płyta nośna. Do niej przymocowana jest śródwarstwa, która odpowiada za amortyzowanie wibracji oraz chroni przed zbytnim przegrzaniem się zacisków. Skrajną warstwę stanowi materiał cierny. Trze on o tarczę hamulcową podczas naciskania pedału hamulca, dzięki czemu pojazd wytraca prędkość i zwalnia lub się zatrzymuje.

Cały układ hamulcowy składa się z wielu elementów, które muszą ze sobą współgrać, aby doprowadzić do bezpiecznego wytracenia prędkości. Rozpoczęcie całego procesu hamowania zaczyna się od wciśnięcia pedału hamulca. Powoduje to, że płyn hamulcowy dociera do tłoczka i wypiera go, co skutkuje dociśnięciem klocków hamulcowych do tarczy. – mówi pracownik serwisu Bosh Service. W wyniku powstałego tarcia między tymi elementami dochodzi do hamowania.

 

Jak wygląda wymiana klocków hamulcowych?

Jeżeli kierowca stwierdzi, że samochód nie hamuje w odpowiedni sposób, tzn. wydłuża się droga hamowania lub w trakcie tej czynności zaczynają do kabiny docierać niepokojące dźwięki, warto skontrolować stan klocków hamulcowych. Konieczna jest ich wymiana, jeżeli ich grubość wynosi poniżej 1,5 milimetra. Niektóre samochody wyposażone są w specjalne czujniki, które informują, że kończy się żywotność klocków.

 

Wymiany można dokonać samodzielne, jednak zalecane jest powierzenie tych prac mechanikowi. Pierwszym etapem, który trzeba wykonać podczas założenia nowych klocków hamulcowych, jest zabezpieczenie pojazdu. W tym celu należy umieścić samochód na podnośniku lub lewarku w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę prowadzonej pracy. Następnie, po ściągnięciu koła, trzeba odkręcić zacisk i cofnąć tłoczek. Kolejnym krokiem jest już wymiana klocków hamulcowych. W zależności od potrzeb można zamontować całkowicie nowy układ lub wykorzystać wcześniejsze gniazda (jeżeli nie są uszkodzone). Gdy zakończy się tę czynność, można złożyć resztę elementów. Koniecznie trzeba pamiętać, aby podczas jazdy tuż po wymianie nie szarżować, aby umożliwić ułożenie się wymienianym częściom.

 

Ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych?

Wymiana klocków hamulcowych nie jest droga. Koszty uzależnione są w dużej mierze od wybranych komponentów. Na rynku można znaleźć elementy, które kosztują kilkadziesiąt złotych, lub nawet kilkaset złotych. Jeżeli praca wykonywana jest samodzielnie, nie trzeba płacić za robociznę, jednak oddanie samochodu w ręce mechanika to gwarancja solidnie wykonanej naprawy.

Warto zadbać o te elementy, ponieważ mają one realny wpływ na życie i zdrowie wszystkich uczestników ruchu. Jeżeli jeden z elementów zawiedzie, to samochód nie wytraci prędkości, czego konsekwencją może być kolizja lub wypadek.

 

Kategorie
Warto przeczytać
Rola i znaczenie olejów przekładniowych
Każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważny dla prawidłowego działania samochodu jest olej silnikowy. Dużo mniejszą wagę – niestety – przywiązujemy do faktu, że prawidłowego smarowania wymaga nie tylko...
Jakie opony letnie wybrać?
Zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim zatroszcz się o odpowiednie opony dopasowane do zmieniających się warunków. Wiosna za pasem, więc już teraz warto przygotować auto do spokojnej i...
Bezpieczeństwo autogazu
Na temat paliwa gazowego zdania w społeczności kierowców są mocno podzielone. Poza entuzjastami, którzy doceniają oszczędności płynące z tego rozwiązaniami istnieje grupa zmotoryzowanych pozostających sceptyczna do tej...
Znajdź warsztaty samochodowe