Zasady korzystania z podnośników samochodowych
Zadaniem podnośnika samochodowego jest wygodne uniesienie pojazdu do wysokości, która umożliwia pracownikowi wykonanie niezbędnych czynności serwisowych. Jest to nieodłączny element wyposażenia każdego nowoczesnego warsztatu samochodowego. Coraz częściej stawiają na niego także właściciele aut. Sprawdź, jak prawidłowo korzystać z tego typu sprzętu i na co zwrócić szczególną uwagę.
Jak wygląda praca z podnośnikiem samochodowym?
Najważniejszą kwestią podczas pracy z wykorzystaniem podnośnika samochodowego jest zapewnienie stabilności pojazdu. To właśnie ona przesądza o bezpieczeństwie osoby, która naprawia auto. W praktyce oznacza to odpowiednie ustawienie się samochodem na podnośniku przed podniesieniem go w górę. Oprócz tego warto także zwrócić uwagę na takie kwestie jak:
- zasady ogólne związane z bezpieczeństwem pracy,
- instrukcja obsługi danego urządzenia.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy wykorzystaniu podnośników samochodowych
- Do obsługi podnośnika samochodowego oddelegowana powinna być osoba, która ma odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę z zakresu jego obsługi. Należy pamiętać, że każdy sprzęt ma również limity dotyczące unoszonego ciężaru, do których należy się bezwzględnie stosować. Próba podniesienia samochodu ważącego więcej niż maksymalny udźwig podnośnika może zakończyć się poważnymi uszkodzeniami – podkreśla specjalista z Zakładu Usługowo-Handlowego ELWIKO.
Korzystając z podnośników samochodowych, należy również pamiętać o ich regularnej kontroli. Dotyczy to przede wszystkim elementów nośnych i hydraulicznych.
O czym należy pamiętać wykorzystując podnośniki samochodowe?
Osoba obsługująca podnośnik samochodowy powinna być odpowiednio przeszkolona. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie umiejscowieniem wyłączników bezpieczeństwa, jak również podstawowym panelem sterowania. Mechanik pracujący z tym sprzętem musi – przed przystąpieniem do pracy – sprawdzać jego stan techniczny. Dotyczy to w szczególności kontroli w zakresie odpowiedniego nasmarowania poszczególnych elementów. Konieczne jest także, aby sprawdził, czy nie pojawiły się żadne niekontrolowane przecieki, które mogłyby świadczyć o usterce sprzętu.
Korzystając z podnośnika, należy przestrzegać również zaleceń producenta dotyczących maksymalnego udźwigu danego modelu, jak również prawidłowego najazdu pojazdem. Podnoszenie w niewłaściwy sposób może doprowadzić do uszkodzenia karoserii samochodu, a w najgorszym przypadku do jego zsunięcia się z podnośnika.
Wybierając podnośniki do warsztatu, należy także stawiać wyłącznie na sprawdzonych producentów, którzy proponują najnowsze rozwiązania technologiczne. Daje to gwarancję sprzętu najwyższej jakości, spełniającego wszystkie niezbędne normy, czy przystosowanego do podnoszenia pojazdów o różnej masie. Jest on zwykle także zdecydowanie bardziej wytrzymały od przypadkowych produktów mało znanych marek.