Materiał Partnera
Zasady serwisowania TIR-ów

Zasady serwisowania TIR-ów

Czy można sobie wyobrazić świat bez TIR-ów? To właśnie na nich w dużej mierze się opiera transport – zarówno eksport, jak i import. Jednak aby przebiegał on jak najefektywniej, pojazdy muszą być sprawne. Umożliwia to ich serwisowanie, wykonywane przez prawdziwych fachowców z użyciem specjalistycznego sprzętu. Wymiana, remont czy modyfikacja określonych podzespołów to podstawa. Na czym więc dokładnie polega serwisowanie i jak powinno przebiegać?

Serwisowanie TIR-ów w praktyce – na czym polega?

Serwisy TIR-ów zajmują się przede wszystkim przeglądami okresowymi oraz naprawą samochodów ciężarowych. Polega ona głównie na usuwaniu bieżących awarii i przeciwdziałaniu następnym. Tak więc remontom, wymianom i modyfikacjom podlegają określone podzespoły pojazdów. Do zadań fachowców w punktach serwisowych należą między innymi naprawy instalacji elektrycznych, układów klimatyzacji czy ogrzewania. Serwisowanie opiera się również na wymianie olejów, filtrów i części zawieszenia. Do tego konieczne bywają remonty skrzyni biegów czy silnika.

Nie można zapomnieć, że serwisowanie TIR-ów dotyczy też prac powypadkowych i blacharskich. Setki tysięcy przejechanych kilometrów powodują, że pojazd wymaga spawania elementów, piaskowania, lakierowania i zabezpieczania antykorozyjnego. Ponadto serwisy oferują usługę zakupu nowych części zamiennych. Jest to bardzo kompleksowe wsparcie – jak widać, specjaliści nie tylko regularnie kontrolują stan TIR-ów, ale świadczą też inne rozmaite usługi.

Szczególna uwaga jest też poświęcana przyczepom i naczepom, które umożliwiają skuteczny transport. Ich układy hamulcowe i jezdne muszą być zawsze wydajne. Ważne jest również serwisowanie wywrotek. Odpowiadają one za bezpieczeństwo i stabilizację pojazdu. Warto pamiętać, że dobry serwis zajmuje się hydrauliką siłową, mechaniką, układem zasilania… jest w stanie kompleksowo się zaopiekować każdym TIR-em.

Serwisowanie TIR-ów – jak powinno wyglądać?

Serwisowanie TIR-ów powinno być przeprowadzane przez fachowców, z użyciem specjalistycznego sprzętu, takiego jak półautomaty spawalnicze czy przecinarki plazmowe. Jak mówi specjalista z firmy Super Mechanik Agnieszka Szołtysek, nadzwyczaj przydatny bywa mobilny warsztat, dostępny przez cały tydzień 24 godziny na dobę. Jest to największa forma wygody dla każdego, kto potrzebuje natychmiastowej pomocy w nieprzewidzianej sytuacji. Nierzadko fachowcy, którzy oferują usługę mobilnego serwisu, mogą dotrzeć nawet w najdalszy zakątek Polski.  

Serwisowanie TIR-ów powinno zawsze przebiegać sprawnie – i regularnie. Zarówno przeglądy, jak i naprawy odgrywają niebagatelną rolę w użytkowaniu pojazdów.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak dbać o lakier samochodu zimą?
Dbanie o samochód nie powinno ograniczać się do cotygodniowej wizyty w myjni. Zanim zima zacznie się na dobre, warto poświęcić trochę czasu i zabezpieczyć auto przed ewentualną korozją. Dzięki temu nie będziemy...
Naprawa samochodu po gradobiciu
Niestety nie wszyscy kierowcy mają możliwość garażowania pojazdu. W związku z tym wiele aut zostaje uszkodzonych podczas gradobicia. Silny grad może zniszczyć karoserię, a nawet doprowadzić do potłuczenia szyb, lusterek...
Naprawa pojazdów DAF.  Kryteria wyboru serwisu
Firma DAF Trucks to holenderski producent samochodów ciężarowych, który powstał w 1928 roku. Przedsiębiorstwo to jako jedno z pierwszych wprowadziło silnik z turbo dieslem do swoich pojazdów. Niewątpliwie wiele...
Znajdź warsztaty samochodowe