Antykoncepcja jako ważny element profilaktyki weterynaryjnej
Będąc właścicielem czworonoga, należy zdawać sobie sprawę, że wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością. Niekiedy może zdarzyć się sytuacja, w której zwierzę ucieknie z domu, a po powrocie okaże się, że jest ono w ciąży. Chcąc uchronić pupila przed nieplanowaną ciążą, warto skorzystać z antykoncepcji hormonalnej lub ze sterylizacji. Poniżej sprawdzamy, jak działają obie formy antykoncepcji i którą warto zastosować.
Jak działa antykoncepcja hormonalna dla zwierząt?
Antykoncepcja jest niezwykle ważnym elementem profilaktyki hormonalnej zwierząt. Zabezpiecza ona czworonoga przed zapłodnieniem i przed zajściem w ciążę. Jedną z form antykoncepcji jest antykoncepcja hormonalna. Polega ona na systematycznym podawaniu zwierzęciu tabletek hormonalnych lub comiesięcznych zastrzyków podskórnych.
Podczas antykoncepcji hormonalnej pupil dostaje leki z proligestonem, który hamuje rozwój pęcherzyków jajnikowych i zapobiega owulacji. Tym samym hamuje on cieczkę i zmniejsza popęd płciowy pupila. Należy jednak pamiętać o tym, że antykoncepcja hormonalna ma też swoje minusy. Przede wszystkim wymaga ona od właściciela regularnego kontrolowania podawania leków, a także monitorowania zachowań zwierzęcia.
Niekiedy może zdarzyć się sytuacja, w której w wyniku stosowania leków hormonalnych zwierzę zacznie tyć lub mogą u niego wystąpić choroby związane z układem rozrodczym. Alternatywą dla antykoncepcji hormonalnej jest sterylizacja lub kastracja. Jednym z miejsc, gdzie można wykonać sterylizację, jest przychodnia weterynaryjna Marvet.
Czy warto wykonywać sterylizację i kastrację zwierząt?
Sterylizacja jest kolejną z metod zapobiegających zajściu w ciążę wśród zwierząt. U samców polega ona na podcięciu lub podwiązaniu jąder, bez konieczności ich usuwania. Z kolei u samic podczas sterylizacji zostają podwiązane jajowody. Ważne jest, że podczas sterylizacji nie zostaje zahamowane wydzielanie się hormonów i wciąż istnieje ryzyko wystąpienia chorób układu rozrodczego.
Kolejnym zabiegiem chirurgicznym, który przeciwdziała rozmnażaniu się zwierząt, jest kastracja. U samców zostają wówczas całkowicie usunięte jądra, natomiast u samic- macica. Po przeprowadzeniu kastracji u zwierzęcia zostaje też zahamowany proces wydzielania hormonów, co dodatkowo zmniejsza popęd płciowy i niweluje możliwość pojawienia się chorób. Niezwykle ważne jest, aby przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego zapisać się z czworonogiem do weterynarza, który zleci dalsze badania i poda zalecenia dotyczące antykoncepcji u zwierzęcia.