Materiał Partnera
Dlaczego wiele psów ma problemy ze stawami?

Dlaczego wiele psów ma problemy ze stawami?

Problemy ze stawami dotyczą głównie psów większych ras, jednak nie jest to regułą. Przyczyną problemów mogą być nie tylko zaburzenia rozwojowe lub predyspozycje genetyczne, ale również otyłość, którą swoim pupilom fundują właściciele. Dlaczego wiele psów ma problemy ze stawami, czy można temu zapobiec oraz w jaki sposób leczy się dolegliwości czworonogów?

Najczęstsze przyczyny problemów ze stawami u psów

Przyczyn problemów ze stawami u psów może być wiele. Dlatego jeśli zauważymy niepokojące objawy, takie jak kulenie, problemy ze wstawaniem lub chodzeniem (szczególnie po schodach), wyraźną sztywność kończyn lub opuchliznę skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. Nawet w sytuacji, kiedy choroby nie da się całkowicie wyleczyć, możliwe jest zastosowanie środków, które znacząco zmniejszą ból i inne dolegliwości, poprawiając tym samym jakość życia zwierzaka.

Wśród najczęstszych przyczyn problemów ze stawami wskazuje się zaburzenia rozwojowe (dysplazję stawów), dotyczące przede wszystkim psów większych ras. Jest to związane z szybkim przyrostem masy w dość krótkim czasie i dotyka psów w wieku 5-8 miesięcy. W przypadku niektórych raz psów mamy do czynienia z chorobami wrodzonymi lub predyspozycjami genetycznymi, np. syndromem Wobblera, czyli zespołem wrodzonych wad kręgosłupa szyjnego.

Szczególnie narażone na problemy ze stawami są psy ras dużych i średnich, choć z wiekiem zwyrodnienie może dopaść nawet niewielkie psiaki. Często pojawia się u psów starszych, które ukończyły ósmy rok życia i wiąże się ze zniszczeniem chrząstki, stanem zapalnym, a w ostateczności zwyrodnieniem stawów. Proces zwyrodnienia przyspieszają urazy, np. złamania, a także nadwaga. Przyczyną chorób stawów mogą być również inne choroby: problemy hormonalne, zaburzenia metaboliczne, nowotwory, choroby autoimmunologiczne i zakaźne (w tym borelioza).

Leczenie chorób stawów

Metody leczenia są zależne od diagnozy. Niezależnie od przyczyny problemów niezbędna jest konsultacja z ortopedą, który na podstawie badania RTG oraz wyników innych badań określi, co dolega naszemu psu oraz w jaki sposób można złagodzić dolegliwości.

Zaawansowany stan chorobowy może wymagać interwencji chirurgicznej, ale jeśli w porę zareagujemy, najprawdopodobniej wystarczy odpowiednia dawka ruchu, zdrowe pożywienie bogate w kasy tłuszczowe omega-3 i suplementacja (przede wszystkim glukozamina i chondroityna, najczęściej stosowane w terapii chorób stawów), a także leki, które zlikwidują stan zapalny i złagodzą ból – dodaje specjalista z przychodni weterynaryjnej w Chorzowie.

W przypadku nadwagi lub otyłości psu należy zapewnić zbilansowaną i zdrową dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu, dopasowaną do jego możliwości. Ćwiczenia nieobciążające stawów pomogą również psom o prawidłowej wadze ciała – dzięki nim nabiorą odpowiedniej masy mięśniowej. Wystarczą spacery, wolne biegi, pływanie: najważniejsze jest, aby wysiłek był regularny. Należy jednak pamiętać, że ruch może zarówno pomóc, jak i zaszkodzić naszemu pupilowi, dlatego formę aktywności najlepiej skonsultować z ortopedą.

Dobrze jest zapewnić psu odpowiednie legowisko, najlepiej ortopedyczne, które zapewni równomierne obciążenie ciężaru ciała. Należy je umieścić w ciepłym miejscu, z dala od przeciągów. U psów średnich i dużych ras dobrze jest podnieść miski z wodą i jedzeniem na odpowiednią wysokość.

Jak zapobiec problemom ze stawami u czworonogów?

Nie zawsze mamy możliwość, aby zapobiec pojawieniu się choroby stawów. Możemy jednak zadbać o to, aby nasz pies cieszył się dobrą kondycją nawet pomimo dolegliwości, a także starać się zapobiegać zmianom zwyrodnieniowym związanym z nadwagą lub starością. Najważniejsza jest dieta i ruch. I choć niektóre psy uwielbiają aportować, nie zawsze jest to wskazane – skakanie znacznie obciąża stawy. W przypadku jakiejkolwiek aktywności pamiętajmy, aby zadbać o rozgrzewkę, dzięki czemu zapobiegniemy kontuzjom.

Wspomnieliśmy już o wygodnym posłaniu. W domu warto zadbać również o to, aby pies nie chodził po śliskiej powierzchni – dla jego stawów znacznie lepsze będzie poruszanie się po dywanie lub wykładzinie. Średnim i dużym psom postawmy miski na podwyższeniu, dzięki temu nie będą musiały się schylać, aby napić się wody lub zjeść. I co najważniejsze, każdy niepokojący objaw konsultujmy z lekarzem weterynarii – im szybciej podejmiemy odpowiednie kroki, tym dłużej nasz pupil będzie cieszył się sprawnością.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakie legowisko wybrać dla psa?
Zwierzak potrzebuje miejsca do odpoczynku. Czy wiesz, że psy śpią średnio około 12 godzin na dobę? To sporo czasu. Mimo że wiele czworonogów uwielbia wylegiwać się na kanapie albo w łóżku właściciela, warto zapewnić...
Najczęstsze choroby u kotów. Co zagraża twojemu pupilowi?
Twój kot podejrzanie się zachowuje? Zauważyłeś u niego objawy choroby? Sprawdź, jakie schorzenia najczęściej występują u tych zwierzaków. Podpowiadamy, jak rozpoznać chorobę u kota i na jakie zachowanie zwrócić...
Najlepsza opieka nad zwierzętami – jak wybrać odpowiedniego weterynarza?
Psy, koty, króliki, chomiki i wiele innych zwierząt domowych traktujemy jako swoich przyjaciół. Dbamy o nie, a w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych chcemy zapewnić im jak najlepszą opiekę. Jest to możliwe...
Znajdź weterynarzy